Статьи

залізнична катастрофа в Запоріжжі

сторія міста нерозривно пов’язана з різними подіями, в тому числі й трагічними. Однією з таких трагедій, що сталася на залізниці, є аварія агітаційного потяга «Більшовик» імені Сталіна. Коли ж сталася ця катастрофа і які її…

Брехня бердянських колаборантів

Військова пропаганда Росії часто використовує постановочні відео з нібито простими людьми, які схвалюють окупацію та висловлюють підтримку «руському миру». Їхні історії, на перший погляд, здаються щирими, але насправді далеко не завжди відповідають дійсності. Фігуранти відео…

наркотики в Запоріжжі 120 років тому

Мабуть, сьогодні багато хто сказав би, що відповідь очевидна – адже різноманітних шинків тоді вистачало, то мабуть саме вони і переважали у цій сумнівній першості. Однак якщо трохи розібратись в питанні, то відповідь буде далеко…

Трофейний театр у Запоріжжі

Мабуть, всім в нашому місті відомо, що колись наш музико-драматичний театр носив ім’я Щорса та був з 1944 року розміщений в Запоріжжі. Сучасна будівля театру веде свій відлік з 1953 року. Знавці історії пригадають, що…

як гуляйпільці захистили Запоріжжя

Українська армія твердо боронить Гуляйполе. Настільки твердо, що росіяни прозвали це наше місто «злой город». Самі ж вони поховалися між хатами у селі Дорожнянка (напряму 6 кілометрів від Гуляйполя), Пологах, розраховуючи на те, що ЗСУ…

Запорізька Хортиця у спогадах львівських січових стрільців

З самого початку свого перебування в Олександрівську січові стрільці стали невід’ємною частиною українського громадського життя. Вони активно співпрацювали з місцевими активістами, допомагаючи їм розвивати політичну, військову та освітню сфери. Стрільці брали участь у викладанні на…

Найстаріший міст в Запоріжжі

Оскільки Запоріжжя знаходиться на берегах декількох річок, то побудова мостів була справою звичною та необхідною. І якщо мости через Дніпро стали справді болючою темою для міста і залишались нею аж до нещодавнього моменту, найстаріший міст…

Як в Запоріжжі з'явилось водопостачання

Так вже сталося, що незважаючи на розташування поблизу Дніпра, в Запоріжжі (тоді ще — Олександрівську) завжди були великі проблеми з водопостачанням. Вони були обумовлені багатьма причинами. Єдиним виходом з цього було будівництво водопроводу, але міська…

Найстаріші будинки Мелітополя

Мелітополь перебуває під окупацією майже відпочатку повномасштабного вторгнення. Але ми пам’ятаємо, що це наша, українська земля, наша історія — а не чужоземна. І тому сьогодні ми згадаємо найстаріші будинки міста, яке для когось було і…

назви районів Бердянська

Сучасний Бердянськ перебуває під російською окупацією майже з перших днів повномасштабного вторгнення. Чому і як це сталося — предмет розборів військових, а ми згадаємо деякі назви районів рідного міста і трохи поностальгуємо, адже всі сумуємо…

Будівля земської лікарні в Запоріжжі

Сьогодні ця будівля продовжує слугувати для справ медицини. Однак мало хто здогадується, що їй насправді більше сотні років і побудована була не в радянські часи, а значно раніше. Першопочатково вона була земською лікарнею, і саме…

Запорізька телевежа

Свого часу поява цієї телевежі стала значною подією як для міста, такі для всього регіону. А після десятків років, коли, здавалося б, нові технології зробили її непотрібною, вежа знов згодилася для передач на окуповані території….

Запоріжжя та область: історія Гуляйполя

Наразі це місце добре вивчили не тільки українці, але і росіяни. Зокрема, саме об Гуляйполе розбився їх переможний наступ весни 2022 року на Запорізьку область. Втім, якщо дізнатись історію міста і його мешканців, то цьому…

Захисники Запоріжжя: 128 гірськоштурмова бригада

З самого початку бойових дій (тобто, з 2014 року) військовослужбовці цієї бригади встали на захист української державності. А в 2022 році саме вони, зокрема, стали тим щитом, який не дав росіянам прорватись до обласного центру….

Годинникових справ майстри: меноніти Крегери з Запоріжжя

Сучасна ера хронометрії розпочалася з моменту винаходи механічного годинника. Автор і дата винаходу механічного годинника невідомі. З деяких повідомлень Х століття робляться припущення, що саме тоді вперше побудував такий механізм чернець Герберт з Оріллака, майбутній…

Перші метеостанції на запорізькій землі

Метеорологія як наука складалася із окремих спостережень над явищами природи. Перші спроби інструментальних спостережень відносяться до часу винаходу термометра та барометра. Але лише зі створення мангеймського метеорологічного суспільства на 1780 р. у Європі починається історія…

Як у Запоріжжі століття тому страхувалися від пожеж

Головним принципом діяльності товариств страхування від вогню було наступне: весь прибуток від внесків клієнтів товариства накопичувався на майбутнє, що забезпечувало звільнення платників від сплат страхових премій надалі. Для покриття пожежних збитків та інших поточних витрат…

Георгій Вегман, Запоріжжя

Георгій Густавович Вегман – відомий радянський архітектор, творчий шлях якого був дуже тісно пов’язаний із усіма основними етапами розвитку радянської архітектури. Сталося так, що найактивніший період його творчої біографії співпав із повоєнною реконструкцією та подальшою…

село Вознесенівка у Запоріжжі

Сьогоднішній Вознесенівський район носить таку назву не просто так. Колись більша його частина була велетенським селом, що розташувалось під Запоріжжям. Вже протягом XX століття воно поступово стає частиною міста. Історія виникнення села В перші роки…

Веніамін Попов, Запоріжжя

В історії машинобудівного вищого навчального закладу було багато керівників. Але Веніамін Попов був і є одним з найкращих, адже саме за його каденції та під його керівництвом ЗМІ став найкращим вишем регіону. Тому давайте разом…

Влас Чубар, Запоріжжя

Ця людина якихось 50-60 років тому була б цілком шанованою в державі. Хоча саме на його совісті масові репресії та Голодомор в Україні, зокрема і у його рідній Запорізькій області. Колись і машинобудівний інститут в…

Олександр Бодянський

На сьогодні ім’я цієї людини пам’ятають хіба фахівці-археологи, а це відверто несправедливо. Він був справжнім науковим самородком, що займався пошуком старовини за покликанням, а не за освітою. Життя Олександра Бодянського було зовсім непростим, він лише…

Як земська управа Запоріжжя стала музеєм

У відомому смислі Олександрівськ був позбавлений художньої селекції. І якщо на зведення певної будівлі оголошувався конкурс, то це не було змагання архітектурних проектів. Конкурували ціни, матеріали, підрядники, але не зодчі. В таких умовах роль професійного…

як меноніти називали деякі місця на Хортиці

Характерною особливістю Хортиці, як одного з визначних історичних місць України, є багатство топоніміки. Давні назви урочищ острова є своєрідними пам’ятками культури, невід’ємною частиною його культурно-історичного середовища, сакрального простору. Зберігаючи пам’ять про минуле, вони надзвичайно доповнюють…

Ревком і Запоріжжя

Багато хто з нас читав в дитинстві про безстрашних підпільників організації «Ревком», що вели антинацистську пропаганду та бойову роботу під час окупації німцями Запоріжжя. Але чи існувала ця організація? Хто в неї входив? І звідки…

гімназії в Гуляйполі

Стан освіти на селі був доволі поганим, і це не дивно. Не вистачало педагогів, не вистачало і самих навчальних закладів. У Гуляй-Полі, яке тоді було номінально звичайним селищем Олександрівського повіту, ситуація була нічим не краща…

археологічні роботи в Запоріжжі

Наприкінці 20-х – на початку 30-х років. XX ст. на території сучасного м. Запоріжжя було розгорнуто безприкладні на той час археологічні дослідження. Пов’язані вони були насамперед із будівництвом Дніпровської гідроелектростанції, що дала можливість зведення промислових…

Василівка, Запорізька область

Міста подібні до людей: в кожного своє обличчя і своя доля. Уздовж берегів колишшнього Каховського водосховища розташувалося відносно молоде та чарівне місто Василівка, яке визначено пережити як радісні моменти, так і випробування. Поява населеного пункту…

Школи Запоріжжя при німецькій окупації

Незважаючи на відсутність чіткої позиції серед нацистського керівництва щодо освітнього процесу на захоплених територіях у роки Другої світової війни, шкільна освіта продовжувала функціонувати. В окупованому Запоріжжі були відкриті початкові та українськінародні школи, що свідчило про…

Домашні вчительки, Запоріжжя

У місті Олександрівську та однойменному повіті жіноча освіта поширювалася дуже повільно. Єдиний середній жіночий навчальний заклад, який готував домашніх учителів, з‘явився у місті лише на початку XXст. У повіті працювало дуже мало жінок-учителів взагалі як…