Володимир Ященко — що занапастило запорізького спортсмена

14:12  |  16.11.2023
Володимир Ященко, Запоріжжя

Колись цього спортсмена-легкоатлета вважали надією всього радянського спорту. Його феноменальні результати давали привід Запоріжжю щиро пишатись своїм земляком. Сьогодні ми пригадаємо його коротку, але приголомшливу кар’єру.

Початок кар’єри

Вважається, що у «радянських» стрибках у висоту був один геній – Валерій Брумель. Він встановив шість рекордів світу, виграв срібло на Олімпіаді 1960 року і золото — 1964-го, тричі визнавався найкращим спортсменом світу. Але мало хто знає, що у Брумеля був наступник, який цілком міг затьмарити його і частково навіть зробив це.

З тренером Василем Телегіним

Володимир Ященко – спортсмен із Запоріжжя. Він прийшов у легку атлетику досить пізно, у 12 років, але майже відразу став вигідно виділятися не лише серед ровесників, а й серед старших та найдосвідченіших хлопців. Худий, але не щуплий, досить високий і дуже атлетичний — у 16 років він вибігав 800-метрівку з двох хвилин, відлітав у потрійному стрибку на 11 метрів, штовхав ядро на 18 метрів і стрибав у висоту на 203 сантиметри.

Тренер Василь Телегін почав возити його по внутрішньосоюзним змаганням зі стрибків у висоту, щоб у керівництві юнацької збірної звернули увагу, а Ященко, як і планувалося, від старту до старту додавав. Вигравав скрізь, куди б не приїхав, а 1976-го взяв 222 сантиметри, перевершивши світовий рекорд серед юніорів. Його володарем був, до речі, Брумель. Він установив його у 19 років, а Ященку було лише 17.

Справжнє визнання

Після цього Ященко, звісно, став постійним членом збірної, більш того, її лідером. 1977-го він вирушив на перші міжнародні змагання — матчеву зустріч юніорських команд СРСР та США, яка проходила в Річмонді (штат Віргінія). Поїхав, щоб стати зіркою. За спогадами очевидців, за тим, що Ященко витворяв у секторі, стежили із квадратними очима. Ще б! Радянський стрибун встановив три рекорди поспіль. Новий світовий для юніорів – 227 сантиметрів, європейський для дорослих – 231 сантиметр і, нарешті, світовий для дорослих – 233 сантиметри. Володимир на один сантиметр покращив показаний роком раніше результат американця Дуайта Стоунза.

Але не зупинився, ні. А попросив суддів додати ще кілька сантиметрів. Це вже був виклик не лише Стоунзу собі самому. Щоправда, всі три спроби цього разу не вдалися. Але в Ященка вже існувала щодо цього своя теорія.

«Намагаюся після перемоги піднімати планку вище за рекордну. А коли, скажіть, ще знайомитись із новою висотою? Хай не вийде цього разу — зате знатиму, яка вона. Це все одно, що в незнайому річку пірнути — спочатку страх відчуваєш, незвіданість… Потім легше», — зізнавався він трохи пізніше.

Стара техніка

Техніка стрибків у висоту за всю їхню історію змінювалася багаторазово. У середині минулого століття найпоширенішим був спосіб перекидного стрибка. Однак на Олімпійських іграх 1968 року в Мехіко американський стрибун Дік Фосбері встановив новий олімпійський рекорд (224 сантиметри), представивши інший стиль, який отримав назву «фосбері-флоп».

Вважається, що ця техніка дозволяє показувати вищий результат — заради прогресу спорту і було вирішено піти на зміни. Старий спосіб визнали безперспективним, але використовувати його не заборонялося. Більшість легкоатлетів світу опанувала «фосбері-флоп» до середини 1970-х, але Ященко опирався. Усі рекорди він побив, стрибаючи перекидним.

До речі, і техніка перекидного у Ященка ніколи не була досконалою: фахівці гадали, яка ж висота підкориться радянському чемпіону, якщо він поставиться до виконання серйозно та натренується. «Це був талантище милістю Божою. Геній, чистий геній! По суті, він злітав десь на 2,50, але через технічні помилки брав менше, ніж насправді міг. А скільки він міг – одному Богові відомо. У всякому разі, я цього так і не зрозумів, хоча дещо у стрибках розумію», — розповідав Володимир Дячков, тренер Брумеля, з яким часто радився Телегін, наставник Ященко.

Рокова кваліфікація

Тренер Телегін вважав, що його підопічному перед Олімпіадою слід було повністю відмовитися від виступів на будь-яких турнірах, спокійно відновитися, а потім уже на очах усього світу і, що важливіше, партійних керівників СРСР забрати те, що належало йому по праву найсильнішого – золото Ігор у Москві.

Участь у Кубку світу – 1979 не входила до планів Ященка. Але відбіркові змагання у Каунасі за участю найкращих стрибунів Союзу мали відвідати великі чини, і тоді до Ященка приїхав старший тренер збірної СРСР зі стрибків Анатолій Стрижак. Телегін на той час був у відпустці, і Ященко погодився взяти участь. І стрибок, скоєний заради забави, занапастив всю кар’єру і життя видатного атлета.

За спогадами чемпіонки світу зі стрибків у висоту Тамари Бикової, яка була свідком фатальної спроби, перед розбігом стрибун лише легко розім’явся. Він збирався взяти чергові 224, так, граючи, але, відштовхнувшись біля планки перед стрибком, упав. «Я шукала його у темному коридорі манежу. Пробігши повз двері кабінетів, я знайшла його, що забився в кут, він закрив обличчя руками і щось говорив, я почула тільки: «Коліно, коліно»… Всі були вражені тим, що відбувається», — розповідала Бикова.

Лікування

Зоя Міронова і Володимир Ященко

Ященка екстрено доставили до Центрального інституту травматології у Москві. Сам спортсмен не довіряв радянським лікарям: «Вони мене заріжуть. Вони нічого не вміють. Не знаю, хто мені допоможе», — повторював він. Як знав: чи діагноз йому поставили невірний, чи майстерність хірургів залишала бажати кращого, але дві операції поспіль були невдалими. Причому оперувала сама Зоя Міронова, яка вважається фундатором спортивної травматології в СРСР. Тягнути було не можна, і з великими труднощами чиновників спорткому вдалося вмовити дати дозвіл на лікування за кордоном.

Під час відновлення

Спортсмена чекали у Зальцбурзі, хоч радянська сторона давати гроші відмовлялася. Добре, що австрійка Анна-Ліза Прокоп сама вийшла на Ященка із пропозицією сплатити йому операцію у клініці знаменитого ортопеда Ганса Баумгартнера. Їх, до речі, знадобилося дві, а потім ще відновлення та реабілітація. Доктор Баумгартнер пізніше зізнавався, що радянські лікарі таке наробили з коліном легкоатлета, що зібрати його вдалося дивом.

Фіаско

Про Олімпіаду-1980, зрозуміло, забути довелося відразу після злощасного стрибка. Приїхавши з Австрії, Ященко спробував повернутися в дію та набрати форму, але стрибнути вище 210 сантиметрів уже не виходило. «Тренувався на нервах, а людина не може бути постійно у напрузі. Рано чи пізно струна мала лопнути. Думка про те, що стрибати високо я вже ніколи не зможу, не оформлялася в мені поступово, вона прийшла за мить», — пояснював Ященко.

Більше того, 1983-го він знову травмував те саме коліно і цього разу вирішив піти зі спорту. У спорткомі за нього боротися ніхто не збирався — всі його заслуги забули. Володимиру тоді ледве виповнилося 24 роки. Останньою світлою плямою в його історії стало нагородження медаллю за визначні спортивні здобутки від Міжнародної федерації легкої атлетики (IAAF).

Армія, робота у дитячій спортивній школі, пропозиція відкрити власну школу — жити та працювати можна було спокійно, але Ященко не зміг. Він став пити – один і в сумнівних компаніях. Ні з ким із збірної не спілкувався, і навіть коли шукали, на зв’язок не виходив, не хотів приймати допомогу. У 28 років він опинився у психіатричній лікарні. Подробиць про це практично немає. Відомо лише, що на лікування його відправила мати, і Ященко справді ненадовго прийшов до тями — принаймні виписався звідти.

Смерть

Восени 1999 року до Ященка у квартиру прийшов тренер, той самий Телегін, і застав колишнього спортсмена практично повністю незрячим. Тож учень наставника упізнав не одразу. Це, втім, було взаємно: Ященко дуже змінився з їхньої останньої зустрічі. Ніби й не було ніколи копиці каштанового волосся, білозубої посмішки, впевненого погляду та прямої постави. Рекордсмен світу абсолютно «висох», був втраченим і похмурим. Жив у злиднях. Його мучила виразка шлунка, а за непідтвердженими даними – рак.

В останніх числах листопада Ященка доставили до реанімаційного відділення 9-ї міської лікарні Запоріжжя із діагнозом «алкогольна кома». Лікарі виявилися безсилими, і 30 листопада чемпіон, не приходячи до тями, помер. Йому було 40 років. Сім’ю та дітей завести він не встиг, але в нього залишилася мати-пенсіонерка.

На смерть колишнього легкоатлета відгукнулася IAAF. Там зауважили, що «зірка Ященка, яка мала засяяти, згоріла від власного надмірного блиску за два короткі сезони». Справді: кар’єра видатного спортсмена тривала злочинно мало, як, втім, і життя. Що занапастило Ященка? Здається, що власна безвідповідальність, недбалість лікарів та байдужість чиновників — все разом. Він був чемпіоном у секторі, але ніким іншим стати так і не зміг.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Оставьте комментарий

*

 1. tlover tonet 17:13 | 15.03.24

  Pretty component to content. I just stumbled upon your website and in accession capital to claim that I acquire in fact loved account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds or even I success you get admission to persistently fast.

  http://www.tlovertonet.com/

 2. sklep internetowy 15:36 | 27.03.24

  You’re really a just right webmaster. This web site loading pace is amazing.
  It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, the contents are masterpiece. you have done a excellent task in this topic!
  Similar here: zakupy online and also
  here: Bezpieczne zakupy

 3. Auto Approve List 0:28 | 04.04.24

  Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good results. If you know of any please share.
  Appreciate it! You can read similar article here: Scrapebox AA List

 4. Scrapebox List 1:25 | 04.04.24

  Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Appreciate it! You can read similar text here:
  Scrapebox AA List

 5. Boostaro 17:09 | 13.04.24

  You have mentioned very interesting points! ps nice website .

  https://youtu.be/Dg9Ivu20uSQ

 6. https://novarique.top/ 15:51 | 14.04.24

  Wow, fantastic blog structure! How long have you been running a blog for?
  you made running a blog glance easy. The entire look of your website is excellent, let
  alone the content! You can see similar here dobry sklep

 7. sklep internetowy 23:52 | 14.04.24

  Wow, superb blog layout! How long have you ever been running a
  blog for? you make blogging glance easy. The total glance of your web site is great, let alone the content material!
  You can see similar here sklep internetowy

 8. ecommerce 12:09 | 15.04.24

  Wow, incredible blog layout! How long have you ever been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your web site is great,
  let alone the content material! You can see similar here sklep

 9. Edna66 19:14 | 19.04.24

  Wow, wonderful weblog format!

  How long have you been running a blog for? you make running a blog look easy.
  The total look of your web site is excellent,
  as neatly as the content! You can read similar here prev next and
  that was wrote by Nevada05.

 10. Zen Cortex 11:23 | 26.04.24

  You should take part in a contest for one of the best blogs on the web. I will recommend this site!

  https://youtu.be/gbOXHZMFe-U

 11. Sugar defender drops review 1:06 | 08.05.24

  I?¦ll right away grasp your rss feed as I can not to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me know so that I may just subscribe. Thanks.

  https://youtu.be/iL1uUNYr7P4

 12. Herpesyl 12:53 | 10.05.24

  You are a very capable individual!

  https://youtu.be/PwYQcSywoMs

 13. Sight Care 18:21 | 13.05.24

  Its such as you read my thoughts! You appear to understand a lot approximately this, such as you wrote the book in it or something. I think that you simply could do with a few to pressure the message home a little bit, but instead of that, this is fantastic blog. A great read. I’ll definitely be back.

  https://youtu.be/dlcMNkhAokw

 14. Red boost review 2:35 | 15.05.24

  You made some good points there. I did a search on the subject matter and found nearly all people will consent with your blog.

  https://youtu.be/ikz_EtHbiLM

 15. The Genius Wave 10:47 | 15.05.24

  This internet site is my intake, very excellent design and perfect articles.

  https://youtu.be/62321qrh8Jg

 16. Puravive Review 18:55 | 15.05.24

  Its such as you learn my mind! You seem to understand a lot approximately this, like you wrote the book in it or something. I feel that you just can do with some to pressure the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog. A fantastic read. I will definitely be back.

  https://youtu.be/mzhAdbVhKX0

 17. Ikaria Lean Belly Juice reviews 22:00 | 15.05.24

  Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

  https://youtu.be/_moiliqvVsc

 18. sight care 2:56 | 19.05.24

  Sight Care is a visual wellness supplement that is currently available in the market. According to the Sight Care makers, it is efficient and effective in supporting your natural vision

  https://youtu.be/9sUBBNmWgTo

 19. Kerabiotics 9:20 | 28.05.24

  hi!,I love your writing very much! proportion we keep up a correspondence more approximately your article on AOL? I require a specialist in this house to unravel my problem. May be that’s you! Looking ahead to see you.

  https://youtu.be/7PmhVS-LSs4

 20. Glucofreedom 8:53 | 29.05.24

  I do not even know how I ended up right here, however I believed this submit was great. I do not understand who you are but certainly you are going to a well-known blogger in case you are not already 😉 Cheers!

  https://youtu.be/i2H6J0Aqwqk

 21. Fitspresso 19:05 | 31.05.24

  Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

  https://youtu.be/SCjj2_ZbRWc

 22. glucotrsut reviews 21:09 | 01.06.24

  About GlucoTrust. GlucoTrust is a natural supplement that promotes normal blood sugar levels.

  https://youtu.be/GygINjvZfVk

 23. Herpesyl Review 23:45 | 01.06.24

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

  https://youtu.be/UQi4I_Q0ovA

 24. Java Burn Review 17:56 | 02.06.24

  I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I will try and check back more often. How frequently you update your site?

  https://youtu.be/P54vrnOl2QI

 25. Zencortex 8:03 | 03.06.24

  Your place is valueble for me. Thanks!…

  https://youtu.be/SJfAEb9vSFM

 26. nanodefense pro 10:17 | 03.06.24

  I just couldn’t go away your web site before suggesting that I extremely enjoyed the standard information an individual supply in your visitors? Is gonna be back steadily to investigate cross-check new posts

  https://youtu.be/YNutFu8JeWQ

 27. balmorex pro review 0:50 | 04.06.24

  The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

  https://youtu.be/0AeXHBIn4lk

 28. Leanbiome 15:24 | 06.06.24

  I conceive this internet site has got some very great info for everyone. «Drunkenness is temporary suicide.» by Bertrand Russell.

  https://youtu.be/h3vUIm5Ejzk

 29. SightCare 20:57 | 06.06.24

  I like the helpful info you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite certain I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!

  https://youtu.be/gKewna2hO-g

 30. good escape room 9:04 | 09.06.24

  Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good results. If you know of any please share.

  Thanks! You can read similar blog here: Choose escape room

 31. Benton 11:28 | 11.06.24

  I’ve been browsing on-line more than three hours nowadays, but I by no means found any interesting article like yours. It is beautiful price sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made just right content as you probably did, the internet can be a lot more helpful than ever before!

  https://impactable.co.uk/employer/wiryzycleo/

 32. lottery defeater reviews 23:09 | 11.06.24

  One such software that has been generating buzz these days is the Lottery Defeater

  https://youtu.be/p1Lycap-VvM

 33. prodentim reviews 1:15 | 12.06.24

  Prodentim is the most recent dental health product. It helps to maintain healthy gums by using an ingredient that dentists at ProDentim UK developed.

  https://youtu.be/RJRuQKTlGSg

 34. Sight Care Review 2:07 | 12.06.24

  Thank you for another informative web site. The place else may I get that type of info written in such an ideal way? I have a undertaking that I’m just now running on, and I’ve been on the glance out for such information.

  https://youtu.be/M_cCTlbMNAM

 35. provadent reviews 0:30 | 14.06.24

  ProvaDent: What Is It? ProvaDent is a natural tooth health supplement by Adam Naturals.

  https://youtu.be/j9swD5z1GEk

 36. youtube to mp3 converter free 21:01 | 15.06.24

  After I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Appreciate it.

  https://maps.google.com.pr/url?q=https://anthillmusic.com

 37. tubidy music download 15:02 | 16.06.24

  I really love your site.. Very nice colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal blog and would like to learn where you got this from or what the theme is named. Thank you.

  https://www.timbradstreet.com

 38. Air conditioning financing options 19:31 | 16.06.24

  I like this website because so much useful material on here : D.

  http://yogicentral.science/index.php?title=jerniganhunt2038

 39. renew reviews 2:25 | 17.06.24

  What is Renew? Renew is a dietary supplement designed to support blood flow while also aiming to boost testosterone levels and provide an explosive energy drive

  https://youtu.be/JgRnbSv-xf4

 40. ytmp3 5:14 | 17.06.24

  Hello! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

  https://lumieremusic.net

 41. https://www.stop-multikulti.cz/fb_img_1489317641056-jpg/ 14:40 | 17.06.24

  That is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very precise info… Thank you for sharing this one. A must read post!

  https://hipaonline.com

 42. sl2.top 8:48 | 18.06.24

  Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good results. If you know of any please share. Cheers! I saw similar
  blog here

 43. odys aged domain 9:18 | 19.06.24

  bookmarked!!, I really like your web site.

  https://jobbears.com/jobclick/?RedirectURL=http://odys.global

 44. lewis scaffolding 11:30 | 19.06.24

  Spot on with this write-up, I truly suppose this website needs rather more consideration. I’ll in all probability be again to learn much more, thanks for that info.

  https://www.mapleprimes.com/users/shopsense1

 45. h scaffolding 17:49 | 19.06.24

  You made various nice points there. I did a search on the theme and found nearly all people will go along with with your blog.

  https://qooh.me/liquidbronze8

 46. plastic scaffolding 19:15 | 19.06.24

  Troubled persons include created a lot of advance while using the environmental safeguard. Overall health techniques of your quite a few spots have established legislation to defend the oxygen, woods in addition to seashore approaches as a way to halt the environmental carbon dioxide. Nevertheless significantly more approaches ought to be delivered to distinct up the environmental complications.

  https://www.webwiki.ch/bayswaterscaffolding.co.uk

 47. youtube to mp3 reddit 20:13 | 19.06.24

  I blog frequently and I genuinely thank you for your information. Your article has really peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

  https://musicnewshq.com

 48. frame scaffolding 4:45 | 20.06.24

  I’m as you could probably teach a class concerning how to produce a great blog. This is fantastic! I need to say, what really got me was your design. You understand how to make your blog not just a rant about an issue. Youve made it possible for individuals to connect. Healthy, because not too many individuals know what theyre doing.

  https://www.prestashop.com/forums/profile/1840191-clausguitar4//?tab=field_core_pfield_19

 49. tubidy music download 5:27 | 20.06.24

  It’s nearly impossible to find educated people in this particular topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

  https://www.diggerslist.com/66736830d3b03/about

 50. stackable scaffolding 12:52 | 20.06.24

  There may be noticeably a bundle to find out about this. I assume you made sure good factors in options also.

  http://molchanovonews.ru/user/clausbelief3/

 51. 3d scaffolding 14:16 | 20.06.24

 52. hss scaffold tower 0:21 | 21.06.24

  toilet seats should be disinfected regularly too, this is done to avoid the proliferation of harmful bacterias,,

  https://rentry.co/zmec6g37

 53. edge scaffolding 12:28 | 21.06.24

  I am glad to be one of several visitors on this great internet site (:, thank you for posting.

  https://www.webwiki.fr/muswellhillscaffolding.co.uk

 54. ak scaffolding 20:38 | 21.06.24

  This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

  https://blogfreely.net/susanwren5/momentary-roofing-scaffolds-shield-your-job

 55. tubidy download 21:31 | 21.06.24

  Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

  https://todaybookmarks.com/story17508385/the-best-way-to-preserve-music-from-tubidy-in-your-product

 56. simian scaffolding 13:30 | 22.06.24

  Sweet website , super design and style , real clean and apply friendly .

  https://tupalo.com/en/users/6525978

 57. tubidy music 13:53 | 22.06.24

  Aw, this was an incredibly good post. Taking the time and actual effort to produce a very good article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get nearly anything done.

  https://anotepad.com/notes/9h4f34dt

 58. pozycjonowanie google de 15:11 | 22.06.24

  Bardzo wartościowe informacje! SEO to temat, który nie można lekceważyć.

  https://issuu.com/pozycjonowaniestronusa

 59. Lottery defeater software 9:06 | 23.06.24

  After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

  https://youtu.be/rtS8X7ZbZ-0

 60. pozycjonowanie siemianowice śląskie 14:20 | 23.06.24

  Doceniam skupienie się na zagrożeniach SEO i potrzebie ich usunięcia.

  http://emseyi.com/user/tyvekhair9

 61. html pozycjonowanie 0:27 | 24.06.24

  Dzięki za praktyczne porady dotyczące radzenia sobie z SEO.

  https://bbs.pku.edu.cn/v2/jump-to.php?url=https://sites.google.com/view/pozycjonowanie-uk/

 62. menophix 3:18 | 24.06.24

  Good day! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My blog covers a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

  https://youtu.be/rlBIzQdghYo

 63. amiclear 11:47 | 24.06.24

  Thank you for sharing with us, I think this website truly stands out : D.

  https://youtu.be/dT_nw79P5qk

 64. tanie pozycjonowanie w google 13:04 | 24.06.24

  Dzięki za podzielenie się swoją wiedzą na temat SEO.

  https://www.princeclassified.com/user/profile/1497859

 65. pozycjonowanie marketing 21:45 | 24.06.24

  Dziękuję za podkreślenie znaczenia profesjonalnego podejścia do SEO.

  https://forum.umbandaeucurto.com/usuario/gymdrop5

 66. Nagano lean body tonic 5:58 | 25.06.24

  Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to search out anyone with some original ideas on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is one thing that’s needed on the web, somebody with somewhat originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

  https://youtu.be/r4hRgb5y-5E

 67. pozycjonowanie strony w google koszt 13:04 | 25.06.24

  Czuję się znacznie pewniej w temacie SEO po przeczytaniu tego bloga.

  http://users.atw.hu/jesusdesciples/index.php?mod=users&action=view&id=157372

 68. annual gas safety check british gas 5:29 | 26.06.24

  Conveyancing… […]we like to honor other sites on the web, even if they aren’t related to us, by linking to them. Below are some sites worth checking out[…]…

  https://is.gd/1ABygw

 69. gas safe register cost 5:29 | 26.06.24

  Hey, what kind of anti-spam plugin do you use for your blog.`”\»;~

  https://www.blurb.com/user/statecurve72

 70. safe gas near me 5:48 | 26.06.24

  hmmm, mobile marketing is quite interesting, maybe there would be some more money making oppurtunities in it’

  https://bethabesha.com/activity-2/p/339800/

 71. corgi gas service 15:36 | 26.06.24

  An interesting discussion is worth comment. I’m sure that you ought to write much more about this topic, it might not be considered a taboo subject but generally individuals are inadequate to chat on such topics. To another. Cheers

  https://www.metooo.io/u/6544b921998fd86a4aee069a

 72. electricity and gas safety check 15:36 | 26.06.24

  I really enjoyed reading this post, thanks for sharing. I hope that you keep updating the blog.

  https://doodleordie.com/profile/crayonbridge52

 73. central heating engineers near me 20:06 | 26.06.24

  I never usually post on blogs but I have found this is very useful work.

  https://cutt.ly/2wR1BZiJ

 74. corgi registered boiler repairs 20:06 | 26.06.24

  You have noted very useful details! PS. nice web site. “Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business.” by Tom Robbins..

  http://ezproxy.cityu.edu.hk/login?url=http://southcroydongasengineers.co.uk/

 75. independent gas engineer 0:53 | 27.06.24

  whoah this blog is fantastic i love reading your articles. Keep up the good work! You know, many people are searching around for this info, you could help them greatly.

  https://contestalert.in/members/gumbomber98/activity/932813/

 76. corgi approved gas engineers 0:56 | 27.06.24

  Well done! I thank you your input to this matter. It has been useful. my blog: how to run faster

  https://learn.centa.org/forums/users/crayonhockey59/

 77. Tonic Greens 5:27 | 27.06.24

  Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

  https://youtu.be/HKUZdvMCEWM

 78. find a gas safe plumber 11:09 | 27.06.24

  ??? ??? ???? ?????? ???????, ?? ??? ????? ???? ?????? ???? ?????? ?????? ???? ???? ?????? ?????? ??? ?? ???? ????? .

  https://healthinsiderguide.com/user/witchatom09

 79. gas safety cp12 11:09 | 27.06.24

  oui mais niet. Affirmatif parce que on rencontre d’autres sources qui se référent de semblables significations. Non parce que il n’est pas assez de répéter ce qu’on est en mesure de rencontrer avec certains site internet étrangers puis le transposer aussi naturellement:

  http://atlas.dustforce.com/user/expertatom19

 80. lpg fitters near me 16:00 | 27.06.24

  Hi there! Would you make use of Facebook? My partner and i’d like to adhere to you in the event it would be alright. My partner and i’m totally enjoying your website and appear to brand new revisions.

  https://pbase.com/yearsuede73/root

 81. gas safe engineer to install cooker 16:00 | 27.06.24

  I was questioning occasion you ever considered altering layout , design from the website? Its really correctly created; I enjoy what youve obtained to mention. But possibly it is possible to small far more with respect to content so males could interact with it greater. Youve obtained a terrible total lots of text for only getting a single or two images. Maybe you’ll be capable of area out greater?

  http://qooh.me/strawbat59

 82. Glucotrust 19:48 | 27.06.24

  Super-Duper site! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also

  https://youtu.be/8ITOGCq1oxU

 83. gas engineer and plumber 20:27 | 27.06.24

  It is actually a great and useful piece of information. I’m glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

  http://www.stes.tyc.edu.tw/xoops/modules/profile/userinfo.php?uid=548911

 84. gas safe register commercial 20:29 | 27.06.24

  Hello! I just want to provide a massive thumbs up for the wonderful information you’ve here for this post. I am returning to your website for additional soon.

  https://www.divephotoguide.com/user/strawwallet02

 85. gas safe register cost 13:04 | 28.06.24

  i love funny stuffs, but i specially like funny movies and funny videos on the internet**

  https://photoclub.canadiangeographic.ca/profile/21212484

 86. british gas engineer near me 18:11 | 28.06.24

  The electronic cigarette uses a battery and a small heating component the vaporize the e-liquid. This vapor can then be inhaled and exhaled

  http://vintagemachinery.org/members/detail.aspx?id=105176

 87. gas safe engineer 2:11 | 29.06.24

  This post has some really wonderful insights and interpretations in it. How long have you been blogging for?

  http://www.sztum.info.pl/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=95889

 88. fitspresso 7:45 | 29.06.24

  What Is FitSpresso? The effective weight management formula FitSpresso is designed to inherently support weight loss. It is made using a synergistic blend of ingredients chosen especially for their metabolism-boosting and fat-burning features.

  https://youtu.be/jmVoMY8WeC0

 89. lpg registered gas engineers 14:42 | 29.06.24

  I know which Sage will not be upsetting demise with the appearance, and thus concerns about his or her country’s will fall.

  http://www.nasza-miss.pl/profil/gasengineer108

 90. need a gas engineer 20:53 | 29.06.24

  This is certainly a awesome write-up. Thanks for bothering to describe all of this out for us. It is a great help!

  https://www.algebra.com/tutors/aboutme.mpl?userid=gasengineer132

 91. Tamie Erno 3:45 | 30.06.24

  Your perspective adds a lot to the conversation.에볼루션 크레이지타임

  https://tempaste.com/s0zCTlmXREX

 92. Tonic Greens reviews 9:49 | 02.07.24

  Hi there, I found your web site via Google while searching for a related topic, your web site came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  https://youtu.be/AcZl7QhsYbA

 93. 신혼부부 대출 19:38 | 07.07.24

  Your insights have given me a new perspective.17000만원 대출

  https://www.hulkshare.com/dillhyena91/

 94. the growth matrix reviews 3:04 | 08.07.24

  Needed to put you this little remark so as to say thank you as before on your lovely views you’ve documented above. It was simply surprisingly open-handed of you to deliver extensively exactly what a number of us would’ve offered as an e book to help make some bucks on their own, and in particular seeing that you could have done it if you considered necessary. These smart ideas likewise acted as a great way to know that other individuals have a similar passion similar to my personal own to know significantly more when it comes to this condition. I believe there are numerous more fun times up front for individuals that scan through your site. the growth matrix reviews

  https://youtu.be/4GJsQhfN47k

 95. 프라그마틱 정품 확인법 11:09 | 09.07.24

 96. tonic greens 3:02 | 10.07.24

  I needed to write you that bit of remark to say thanks a lot yet again over the pretty information you’ve featured on this website. It’s so wonderfully generous with you to grant unreservedly precisely what a lot of folks could have made available as an ebook to get some money on their own, certainly now that you might have done it if you desired. The techniques also served like a fantastic way to comprehend other people have the identical interest just like my very own to realize lots more in regard to this condition. I am sure there are thousands of more pleasant situations ahead for folks who go through your blog post. tonic greens reviews

  https://youtu.be/ur8Im5w-4mA

 97. 검색엔진최적화 방법 11:29 | 10.07.24

 98. robots for kids 7:59 | 12.07.24

  When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get four emails with the exact same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Cheers.

  http://www.aidigitales.com/

 99. Slot 23:28 | 12.07.24

  May I simply say what a comfort to find somebody that truly knows what they are talking about online. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to read this and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular because you certainly have the gift.

  https://casino5588.com/

 100. current events 23:32 | 13.07.24

  The next time I read a blog, I hope that it won’t fail me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I actually thought you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

  https://inspirationallyquoted.com

 101. sex 5:32 | 14.07.24

  Excellent blog you’ve got here.. It’s difficult to find high quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

  https://feb.uki.ac.id/video/uki/

 102. Top Ranked Universities in Uganda 7:20 | 14.07.24

  I couldn’t resist commenting. Very well written.

  https://kiu.ac.ug

 103. kontol besar 10:17 | 14.07.24

  Howdy! I just want to offer you a big thumbs up for your great info you’ve got right here on this post. I will be returning to your website for more soon.

  https://library.univefarina.ac.id/students/

 104. oro-kondicionieriai 15:00 | 14.07.24

  Great web site you have got here.. It’s hard to find high quality writing like yours these days. I really appreciate individuals like you! Take care!!

  http://oro-kondicionieriai.lt/

 105. GALILEOFX OFFICIAL 17:30 | 14.07.24

  Great web site you have got here.. It’s hard to find quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

  https://x.com/galileofx

 106. kill rats 18:37 | 14.07.24

  Fascinating submit reminds me of another gem. Our greatest glory is not in never falling, but in getting up every time we do. Confucius

  http://fussballforum-mv.de/forum/index.php?page=User&userID=76624

 107. tonic greens 22:13 | 14.07.24

  Some really nice and useful info on this website, likewise I believe the design has got fantastic features.

  https://youtu.be/gG8dx6jmeqw

 108. find terminix 1:58 | 15.07.24

  Can I just say such a relief to get a person that actually knows what theyre talking about on the web. You actually know how to bring an issue to light and produce it critical. Lots more people really need to check out this and can see this side from the story. I cant believe youre no more popular since you undoubtedly contain the gift.

  https://issuu.com/checkweight4

 109. design your own jeans 2:06 | 15.07.24

  Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

  https://www.jimjeans.com/

 110. termite pest control near me 3:20 | 15.07.24

  I think, that you are not right. I can prove it. Write to me in PM, we will discuss.

  https://www.rvparking.com/user/486830

 111. public speaking coach singapore 11:17 | 15.07.24

  Your style is really unique compared to other people I’ve read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

  https://www.elleryng.com/

 112. https://www.pinterest.com/shbethow 14:32 | 15.07.24

  I could not resist commenting. Well written.

  https://www.pinterest.com/shbethow

 113. dagathomonetcom 15:15 | 15.07.24

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been doing a little homework on this. And he actually ordered me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this topic here on your web page.

  https://dagathomonetco.weebly.com/

 114. ngentot memek 18:01 | 15.07.24

  I seriously love your website.. Great colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal site and would like to learn where you got this from or just what the theme is named. Cheers!

  https://fk.uki.ac.id/css/skins/

 115. memek 20:46 | 15.07.24

  The very next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I genuinely believed you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you weren’t too busy looking for attention.

  https://tribratanews.lampung.polri.go.id/-/

 116. bokep ngentot 23:22 | 15.07.24

  Your style is unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.

  https://juqh.xyz/v/up/

 117. barcaslot 2:58 | 16.07.24

  Greetings! Very helpful advice within this post! It’s the little changes that make the most important changes. Thanks a lot for sharing!

  https://barcasl0t.com/

 118. Java Burn Review 6:06 | 16.07.24

  Hi there, You have done an incredible job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they will be benefited from this site.

  https://youtu.be/HsAc50oClzs

 119. binance Anmeldung 7:24 | 16.07.24

  I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

 120. impy oranum 15:31 | 16.07.24

  A motivating discussion is definitely worth comment. I think that you need to publish more on this subject matter, it may not be a taboo subject but generally people do not discuss such subjects. To the next! Best wishes.

  https://cas.mestouvaly.cz/cas/logout?service=https://oranumbers.com

 121. retour affectif rapide en 24h 19:39 | 16.07.24

  Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

  https://www.maraboutvoyantafricain.com/

 122. bestiptv1 1:39 | 17.07.24

  Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this blog.

  https://bestiptv1.shop

 123. boostaro 2:48 | 17.07.24

  Good day! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you!

  https://youtu.be/LnpRzq34vZc

 124. Funky republic flavors 4:29 | 17.07.24

  I was very pleased to uncover this great site. I need to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and i also have you book-marked to check out new information in your blog.

  https://www.funkyrepublicvapes.org

 125. AI Meets AI Book 9:27 | 17.07.24

  Howdy, I believe your blog could be having browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great blog.

  https://www.youtube.com/@aidigitales

 126. facade tarot 19:56 | 17.07.24

  You’re so interesting! I don’t believe I’ve truly read anything like this before. So good to find somebody with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a bit of originality.

  https://www.ereality.ru/goto/m.oranumbers.com

 127. retour affectif efficace 0:06 | 18.07.24

  Good info. Lucky me I found your website by chance (stumbleupon). I’ve bookmarked it for later!

  https://www.maraboutvoyantafricain.com/

 128. AI Education for Kids 6:30 | 18.07.24

  Saved as a favorite, I like your web site.

  https://aidigitales.com/

 129. minimalist logo 14:51 | 18.07.24

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest of the site is really good.

  https://www.fiverr.com/s/R7VdpD2

 130. 부천퍼블릭 17:35 | 18.07.24

  Right here is the right webpage for anybody who would like to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been discussed for a long time. Excellent stuff, just great.

  https://bucheonsing7.com

 131. ngentot 0:48 | 19.07.24

  This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thanks.

  https://iklimbantendki.id/news/

 132. ngentot pepek 3:35 | 19.07.24

  Can I simply say what a comfort to find somebody that genuinely understands what they are talking about on the internet. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. More people must look at this and understand this side of your story. I can’t believe you’re not more popular since you most certainly have the gift.

  https://nusantaranet.co.id/iosbet/index.html

 133. memek 6:27 | 19.07.24

  An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was doing a little research on this. And he in fact ordered me breakfast simply because I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this issue here on your web site.

  https://info.greenpramukacity.id/cgi-sys/suspendedpage.cgi

 134. kontol besar 9:21 | 19.07.24

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Thanks for providing this info.

  https://masupra.sch.id/views/jurnal/

 135. kontol besar 12:17 | 19.07.24

  Your style is really unique in comparison to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this site.

  https://library.univefarina.ac.id/students/

 136. iwin 15:07 | 19.07.24

  That is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere. Simple but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read post.

  https://iwin68.bio/

 137. ดูซีรี่ย์จีน 17:56 | 19.07.24

  Next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me just as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I actually thought you’d have something interesting to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

  https://planemad.net/

 138. hishypesports 21:50 | 19.07.24

  That is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very precise info… Thanks for sharing this one. A must read post!

  https://www.hishypesports.com

 139. AI for Kids Books 9:44 | 20.07.24

  This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me. Thank you.

  https://www.amazon.com/dp/B0CF66ZZ8W

 140. Card game 12:36 | 20.07.24

  Hey there! I just want to offer you a big thumbs up for your great information you’ve got right here on this post. I am coming back to your site for more soon.

  https://789club80235.answerblogs.com/28442340/using-your-free-casino-credits-versus-the-house-online-casino-skills

 141. sell my house fast 0:38 | 21.07.24

  Hello! I could have sworn I’ve been to your blog before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly pleased I found it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

  https://rent2ownsmart.com

 142. 검색엔진최적화 업체 2:48 | 21.07.24