Митрополит запорізький Лука: від московської церкви до лави суду

11:19  |  27.05.2024
Митрополит запорізький Лука: від московської церкви до лави суду
PR

Багато хто бачив чи хоча б чув про цю людину. Бо Запорізький митрополит був доволі медійним та активним в мережах, виступав в засобах масової інформації, навіть вів колись окрему програму на місцевому телевізійному каналі. Нещодавно він був відданий під суд, і багато хто не зрозумів — а за що?

Біографія і освіта

Архієпископ Лука (у світі Андрій В’ячеславович Коваленко) — єпископ Української Православної Церкви, керує Запорізькою та Мелітопольською єпархією (з 2010 року), голова Синодального відділу УПЦ МП у справах пастирської опіки козацтва України та духовно-фізичного виховання молоді.

Народився 11 липня 1971 року в місті Харцизьк Донецької області тоді ще Української РСР. Андрій з дитинства мав потяг до медицини, працював в лікарні асистентом. Згодом два рази намагався поступити в медичний інститут, але невдало. Тому довелось йти служити в армію. Служив на об’єкті космічної розвідки в Мукачево.

Лише після оголощення незалежності, 1992 року вступив до Донецького державного медичного університету. Там він спеціалізувався по фаху окуліста. У 2000 році успішно захистив дисертацію на здобуття ступеня магістра медицини. Магістерську дисертацію «Порушення акомодації за тупої травми ока» він захистив, коли вже працював в обласній травматологічній лікарні.

Духовний шлях

Ще з середини 1990-х років Коваленко приймає участь в богослужіннях у храмі Донецька. І при виборі між кар’єрою лікаря та духовним саном він обирає другий варіант. І тут є дуже цікавий момент.

Іларіон, митрополит донецький висвятив Андрія в диякони, через рік у попи без найменшої церковної освіти. Навчався він заочно, тобто для галочки, вже будучи у сані у Київській семінарії та Академії. Постриг через 5 років після сану. Навіщо Андрій став Лукою?

Зроблено це було для подальшої влади в церковній структурі. Вже через тиждень новоявлений чернець стає головою Відділу із взаємодії з промисловими підприємствами та організаціями Донецької єпархії.

Як вам таке призначення? А за правилами, взагалі-то через тиждень тільки клобук дозволяють зняти. Через рік Лука уже архімандрит, а ще через рік єпископ, вікарій Київської єпархії та поміж іншим ще і намісник ставропігійної Богородиці-Різдвяної Глинської пустелі. Людина не прожила жодного дня в монастирі і при цьому стає настоятелем знаменитого монастиря!

У 2010 році Луку призначили керуючим Запорізькою єпархією. Із 2013 року він очолює так званий синодальний відділ УПЦ МП у справах козацтва. У 2016 році зведений у сан митрополита.

Проросійскі погляди

Ще до війни Лука неодноразово потрапляв у корупційні скандали щодо дорогих речей, якими він користується — наприклад, швейцарський годинник та дорогий автомобіль. Також був скандал з відмовою відспівувати померлу дитину, бо вона не була похрещена в церкві московського патріархату.

Окрім того, Лука регулярно висловлювався проти української православної церкви, та відкрито підтримував Московський патріархат та особисто його очільника патріарха Кирила. Усі роки до 2014 Лука відкрито підтримував всі проросійські течії та заходи в Запоріжжі, а паралельно ще і викладав у місцевому медінституті.

Під час повномасштабної війни

Ось про що переживав Лука під час війни з Росією

15 березня 2022 року у своєму телеграм-каналі Лука заявив, що українці заслужили російські бомбардування. Також він відверто засуджував надання Томосу Православній церкві України порівнявши дії влади України з діями Гітлера, Сталіна та інших диктаторів. Крім того, у березні 2022 року, під час руху гуманітарної колони до Маріуполя, він здав окупантам українську журналістку.

У січні 2023 року, коментуючи напад на вінницького священика УПЦ МП, Лука дозволив собі емоційний вислів на адресу політиків та журналістів, заявивши, що «богоборці перерізали горло Христу».

«Це прямий наслідок закликів до насильства та геноциду проти нашого духовенства та віруючих з боку цинічних клоунів «95-го кварталу» та тих господарів, які їх надихають на блюзнірство та блюзнірство. Це прямий наслідок пропаганди ЗМІ, які систематично та планомірно руйнують Україну шляхом нацькування між собою громадян нашої країни», – написав церковник.

У той час, коли російські окупанти щодня вбивають українців та руйнують життя тисяч сімей, доречність такої емоційності викликає сумнів. Зазначимо, що Лука намагається переконати нас у тому, що він не залежить від РПЦ. Але насправді він тісно пов’язаний із російською православною церквою. Журналісти з’ясували, що досі він входить до складу міжсоборної присутності – найвищого дорадчого органу Московського патріархату. Також він є членом комісії з церковної освіти та комісії з біоетики Російської православної церкви.

Так званий синодальний відділ УПЦ МП у справах козацтва, який очолює Лука, координується російською православною церквою. Цей відділ співпрацює із проросійськими козаками, які підтримують окупантів. Крім того, митрополит тісно пов’язаний із колишнім «беркутівцем» Олександром Курніковим, який відомий своїми проросійськими діями.

Арешт

Першого травня СБУ провела обшуки вдома у митрополита. За матеріалами слідства, митрополит публічно висловлював своє зневажливе ставлення до парафіян інших конфесій.

Про це він неодноразово «згадував» під час спілкування з прихожанами та у ході проведення церковних літургій. Також клірик розміщував провокативні дописи на особистому телеграм-каналі, де ображав релігійні почуття представників інших конфесій. Таким чином він розхитував суспільно-політичну обстановку у фронтовому регіоні на користь країни-агресора. Ініційована Службою безпеки експертиза підтвердила факти підривної діяльності клірика проти державної безпеки України.

На підставі зібраних доказів йому повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 161 Кримінального кодексу України (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань та за іншими ознаками).

А 7 травня йому обрали запобіжний захід. Солом’янський районний суд Києва відправив голову Запорізької та Мелітопольської єпархії УПЦ (МП) Луку під нічний домашній арешт. Прокурор просив відправити священнослужителя під цілодобовий домашній арешт, але суд частково задовольнив клопотання.

Відповідно до рішення суду, опублікованого в телеграм-каналі митрополита Луки, він зобов’язаний носити електронний засіб контролю та може виходити з дому вночі у разі повітряної тривоги та для отримання медичної допомоги. Священнослужитель має перебувати вдома з 22:00 до 6:00. Запобіжний захід буде діяти до 1 липня включно.

На суді прокурор повідомив, що, згідно з експертизою, митрополит Лука розпалював релігійну ворожнечу у 2022 році у посту у своєму телеграм-каналі «Лекар.zp». Сам священнослужитель не визнав провини та попросив залишити його на волі. Він запевнив, що займає проукраїнську позицію і заявив, що його ізоляція від пастви створить надмірну напругу у прифронтовому регіоні. Яка буде подальша доля Луки — покаже час.


Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Новости Запорожье