Укриття чи кіоск: що будують у Запоріжжі?

18:33  |  26.01.2024
Маф-укриття в Запоріжжі

На одній з нещодавніх сесій міськради депутати прийняли рішення про дозвіл на будівництво так званих «модульних укриттів». Навколо них ще на стадії проектування було багато суперечок, але депутати прийняли рішення, яке було продиктоване… важко сказати чим. Втім, давайте розберемося.

Прийняття рішення

На сесії Запорізької міської ради, що пройшла 5 жовтня 2023 року депутати ухвалили спірне рішення щодо будівництва наземних бетонних структур у популярних місцях міста Запоріжжя, які, за задумом, будуть використовуватися, в тому числі, як комерційні площі. Згідно з проектом, частина цих споруд навіть буде оздоблена скляним фасадом. Ініціатори проекту тверджують, що це призначене для забезпечення прихисту у разі небезпеки.

Усі депутати від фракції «Європейська Солідарність», присутні на сесії, відмовилися підтримати цей спірний проект. У той час 37 з 47 депутатів інших фракцій підтримали це доволі полемічне рішення. Зокрема, велика частина депутатів-військових вже висловила свою незгоду з цим проектом. Вони акцентують на тому, що укриття мають бути розташовані під землею, а не на поверхні, щоб максимально забезпечити захист від потенційно небезпечних ситуацій. З їхнього погляду, мафи-укриття, розташовані відкрито, не можуть гарантувати ефективний захист в разі терористичних атак, природних катастроф або інших небезпек.

Фракція «Слуга Народу» — 9 голосів, «Єднання» — 9 голосів, «Нова Політика» — 6 голосів, «Позафракційні» — 13 голосів. Серед підтримувачів проекту, до речі, є і секретар міської ради Анатолій Куртєв, якого підозрюють у незаконному збагаченні.

Особливості

Більша частина так званого укриття — це по суті МАФ. А якщо бути більш точними, то це кіоск з кавою відомої мережі Coffee Art. Цікаво відзначити, що споруди, які вочевидь будуть використовуватися як торгівельні точки, ініціатори вирішили розмістити в найбільш прохідних і насичених людьми місцях.

Так буде виглядати укриття за проектом

Місцева влада пропонує замість попередньо оголошених укриттів розставити невизначену кількість «мафів» вздовж вулиць, у парках та на місцях скупчення мешканців. З тексту проекту можна зрозуміти, що це щось надзвичайне, створене з будівельних матеріалів із захисними властивостями, які, схоже, не відповідають вимогам для укриттів від дощу чи вітру, але точно не від ракет, де буде здійснюватись дрібна торгівля. Отже, ось вам, шановні запоріжці, ще одні кіоски та павільйони, причому ще й в найінтенсивніших місцях.

Суттєвим питанням є також питання фінансування проекту. Заява міської влади про те, що бюджетні кошти на це не будуть використовуватися, а витрати буде покривати бізнес, викликає сумніви. Не визначено, яким чином бізнес буде забезпечувати фінансування цього масштабного проекту та які можливі наслідки це може мати для самого бізнесу та громади в цілому. А навіть якщо і так – чого б це бізнес так розщедрився? Чи не тому, що депутати виділили йому гарні ділянки в центрі міста фактично під торгівлю?

Висновки

Мафи-укриття, що стали об’єктом недавнього рішення Запорізької міської ради, викликають серйозні сумніви та обурення серед громадськості та експертів з безпеки. Навіть при попередньому розрахунку близько 300 таких споруд, стає очевидним, що їхнє встановлення не є виправданим та може стати серйозним загрозою для безпеки громади.

Важливо відзначити, що основним аргументом влади стало твердження, що ці споруди будуть використовуватися як укриття у випадку небезпеки або кризових ситуацій. Однак деталі проекту та його реалізація свідчать про те, що мафи-укриття, навпаки, можуть стати зонами серйозних ризиків для людей, які можуть опинитися в їхніх стінах.

Перш за все, важливо зазначити, що ці споруди абсолютно не пристосовані для збереження життя. Наземні бетонні конструкції, встановлені в людних місцях, не відповідають найвищим стандартам безпеки. У випадку надзвичайної ситуації, такі укриття можуть стати пасткою для людей, намагаючихся швидко знайти притулок. Їх бетонні стіни та наземне розташування зроблять неможливим швидкий та безпечний доступ усіх громадян, зокрема дітей, людей похилого віку та осіб з обмеженими можливостями.

Тим часом одне укриття вже майже готове

Санітарна безпека також залишає багато невизначеності. Невідомо, яким чином буде організоване подання води в цих мафі-укриттях, які повинні бути забезпечені всіма необхідними умовами для збереження життя та здоров’я людей. Сумніви виникають щодо якості систем водопостачання та забезпечення належних санітарних умов.

Усі ці аспекти проекту вказують на те, що мафи-укриття в їхньому поточному вигляді не відповідають вимогам безпеки та можуть стати великим ризиком для мешканців міста. Замість того, щоб забезпечувати захист, вони можуть стати джерелом небезпеки, та влада повинна серйозно переглянути свій підхід до цього проекту з урахуванням думки та безпеки своїх громадян.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Новости Запорожье