Вчений-кримінолог із Запоріжжя: Олександр Кальман

17:01  |  28.10.2023
Олександр Кальман, Запоріжжя

Багато хто з запоріжців зробив кар’єру поза межами рідного міста. Декого з них ми добре знаємо, а хтось залишається поза широкою увагою. Одним з таких людей був і Олександр Кальман. Він зробив величезний вклад у вітчизняну кримінологічну науку, а у рідному місті його майже ніхто не знає.

Початок кар’єри вченого

Олександр Кальман народився 24 листопада 1952 року у Запоріжжі. Заради отримання вищої освіти, він закінчив Харківський юридичний інститут ім. Ф. Е. Дзержинського (сьогодні Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого) у 1978 році. Спочатку після закінчення університету, протягом року, працював стажером у Шевченківській районній прокуратурі рідного Запоріжжя. Після цього, у 1979 році, він повернувся до свого alma mater і почав кар’єру асистента, а згодом старшого викладача на кафедрі кримінології та виправно-трудового права.

У 1986 році в Харківському юридичному інституті ім. Ф. Е. Дзержинського під науковим керівництвом доктора юридичних наук, професора І. М. Даньшина вдалося успішно захистити свою дисертацію для отримання ступеня кандидата юридичних наук на тему «Кримінологічна характеристика зґвалтувань». У ролі офіційних опонентів виступили доктор юридичних наук, професор О. Б. Сахаров та доцент Е. Ф. Побегайло.

Спільна робота із закордонними партнерами

У 1995 році Кальману було присвоєно вчене звання доцента, і він став у подальшому працювати на кафедрі кримінології та виправно-трудового права (пізніше, з червня 2000 року, ця кафедра стала відомою як кафедра кримінології та виправно-трудового права) в Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого.

Вже у 1999 році він вступив до докторантури, яку успішно завершив в 2001 році. У той же час, під час навчання в докторантурі (з 2000 по 2002 рік), він очолював проект «А», спільну науково-дослідну програму АПрН України та Інституту юстиції Міністерства юстиції США. Після завершення докторантури, Кальман продовжував працювати одночасно в університеті та на посаді керівника відділу загальної кримінології та кримінологічних досліджень в Науково-дослідному інституті вивчення проблем злочинності при Академії правових наук України.

В період з 2002 по 2003 роки Олександр Григорович працював на посаді старшого стипендіата-дослідника в Харківському центрі вивчення організованої злочинності, який функціонував на базі його університету, та в Центрі вивчення транснаціональної злочинності та корупції при Американському університеті.

Зеніт наукової роботи

У 2004 році Кальман успішно захистив свою дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук в Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого. Тема його дослідження була присвячена злочинності в сфері економіки України, зокрема теоретичним і прикладним аспектам її запобігання. Доктор юридичних наук, професор І. М. Даньшин, виступив науковим консультантом Кальмана, а офіційними опонентами були доктори юридичних наук, професори М. І. Мельник, В. О. Туляков та В. І. Шакун.

Кандидатська дисертація О. Г. Кальмана стала однією з перших наукових робіт в українській кримінологічній науці, що присвячена проблемі злочинів проти статевої недоторканості. Його дослідження в галузі економічної злочинності також великий внесок в розвиток цього напряму. Кальман активно працював над розробкою методологічних аспектів кримінологічного прогнозування, планування та координації заходів для боротьби з економічними злочинами. Він також висунув ідею створення державного органу без правоохоронних функцій, спрямованого на запобігання злочинності та корупції.

Професор

У тому ж році він отримав науковий ступінь і був піднятий на посаді до рангу професора на кафедрі кримінології та кримінально-виправного права. Через два роки він також отримав звання професора.

У 2007 році Кальман переїхав до Києва та розпочав працювати в Національній академії прокуратури України. Він обіймав посаду професора, а з 2008 року і до своєї смерті очолював кафедру кримінально-правових дисциплін. Олександр Григорович помер 19 грудня 2013 року в Києві.

Кальман також був активним учасником громадської діяльності та членом ревізійних комісій Кримінологічної асоціації України та Союзу юристів України.

Крім того, як член робочих груп при Кабінеті Міністрів України та Міністерстві юстиції України, Кальман активно працював над розробкою законодавчої бази для боротьби з злочинністю.

Професор Кальман також відзначався у підготовці наукових кадрів. Його учнями стали такі вчені, як А. М. Бабенко, С. С. Мірошниченко (які також мали його як наукового консультанта при захисті докторських дисертацій), Т. Є. Дунаєва, О. І. Зазимко, В. В. Пивоваров (які також мали його як наукового керівника при захисті кандидатських дисертацій). Крім того, він був членом вченої ради НДІ вивчення проблем злочинності і бравучасть в редакційних колегіях журналу «Економіка і право» та збірки наукових праць «Питання боротьби зі злочинністю» НДІ вивчення проблем злочинності.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Оставьте комментарий

*

 1. zakupy online 13:20 | 27.03.24

  You’re really a just right webmaster. This site loading velocity is
  amazing. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.

  In addition, the contents are masterwork. you have performed a excellent job on this topic!
  Similar here: sklep internetowy and also here:
  Dobry sklep

 2. Backlinks List 1:15 | 04.04.24

  Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not
  seeing very good success. If you know of any please share.
  Kudos! I saw similar article here: Auto Approve List

 3. Rozella90 14:18 | 19.04.24

  Wow, incredible blog format!
  How lengthy have you ever been running a blog for?
  you make blogging glance easy. The whole look of your web site is magnificent, as neatly as the content!
  You can read similar here prev next and those was wrote by Manuel77.

 4. pXzoDRTMhY 10:05 | 21.04.24

  TPjlYQcWOoNMzSq

 5. cNKIxHpWdgaB 11:31 | 14.05.24

  MgXAecLqvsxRKYlN

Новости Запорожье