Обмін валют в Запоріжжі: важливі нюанси, які треба враховувати

09:53  |  26.07.2023
Обмін валют, Запоріжжя

На сьогодні багато запоріжців вимушено ідуть обмінювати валюту – долари та євро, внаслідок постійного підвищення цін. А хтось навпаки, купує нову валюту, збільшуючи заощадження. Як би там не було, вам слід дещо знати перед походом до банківського відділення чи обмінного пункту.

Старі і нові купюри

На території США будь-які банкноти зберігають свою легальну вартість, незалежно від року випуску, і їх вільно приймають у банках. Проте, в Україні ситуація інша. Найчастіше у обігу перебувають банкноти, випущені після 1996 року, тоді як іноземну валюту, випущену раніше, практично не можна знайти в пунктах обміну та банках країни через складнощі з подальшим обміном.

НБУ стверджує, що не вводилося обмежень на обмін старих доларів. Проте, зрозуміло, чому так багато клопотів при обміні старих купюр. Фінустанови не довіряють доларам, випущеним до 1996 року, і тут дві головні причини.

Обмінних пунктів в Запоріжжі безліч, вони розташовані як на центральному проспекті, так і на ринках, торгових центрах тощо

По-перше, причина полягає у рівні довіри до старих купюр. Уряд США регулярно вдосконалює захист своєї національної валюти, і банкноти, випущені після 1996 року, стали надійнішими та менш піддатливими підробці. Купюри ж, випущені до 1996 року, менше захищені та легше підробити, що породжує менше довіри в українських банках.

Друга причина стосується технічних аспектів. Банки перевіряють справжність іноземних банкнот за допомогою детекторів, але детектори для старих і нових купюр можуть відрізнятися. Часто банки не мають обладнання для перевірки старих купюр, що призводить до відмов у їх обміні або відправки на експертизу. Така ситуація робить обмін старих доларів більш проблематичним для українців.

Різний курс

Проходячи повз численні обмінні пункти в Запоріжжі, можна побачити як змінюються цифри у графі «долар», деякі обмінники пропонують купити долар то за одною ціною, то за іншою. Ті, хто не стикався з цією операцією, не одразу розуміють в чому справа.

Був час, коли на табло було взагалі пусто, курс обміну не публікувався, втім зараз ситуація змінилася

І лише звернувшись до обмінного пункту, ви дізнаєтесь, що менше значення курсу – стосується старих купюр доларів, а більше – відповідно, нових. Тому враховуйте це при обміні валюти, якщо з якихось причин для вас неприйнятно отримувати старі долари, майте це на увазі.

Чи законно це

Заборонено банкам та обмінним пунктам встановлювати додаткові курси або знижки за старі або зношені доларові банкноти, а також збільшувати ціни на нові.

Торгівля валютою може здійснюватися лише за офіційним курсом, установленим банками чи небанківськими установами.

Уповноваженим установам заборонено обмежувати використання банкнот іноземної валюти за їх номіналом та роком емісії, які є законними платіжними засобами на території відповідної іноземної держави, з якою здійснюються валютно-обмінні операції.

Чи можна обміняти в банку старі купюри на нові?

В теорії в Запоріжжі це можливо, на практиці це майже нереально зробити. Проблеми властиві не тільки приватним банкам, а і відділенням державного «Ощадбанку», наприклад.

Законодавство про валютні операції не передбачає процедури обміну банкнот іноземної валюти старого зразка на новозразкові. Відсутність такої процедури виключає можливість обміну валютних банкнот на банкноти нового зразка. Однак, існує можливість здійснення такої операції, а також встановлення комісії за неї, але ці рішення залежать від кожного окремого банку або небанківської фінансової установи.

Валюти багато лише в обмінниках, в банках її майже немає

Так як валютне законодавство не містить відповідних норм про обмін старих купюр на нові, практично неможливо оскаржити відмову банку здійснити таку операцію. Крім того, регулятори не можуть надавати допомогу в цій ситуації через відсутність відповідних правових положень. Таким чином, усі рішення щодо обміну банкнот старого зразка на нові здійснюються банками та фінансовими установами на їхній власний розсуд.

А чи є валюта в банках?

В Запоріжжі з валютою в банківських кассах суттєві проблеми. Усі банки, як і обмінники заповнені старими доларами, які ніхто не купує.

Люди активно почали здавати свої старі доларові банкноти та вимагають для купівлі лише нові. Початок великої війни призвів до масового збільшення попиту на готівкові долари, бо багато українців змушені були їхати за кордон та потребували іноземної валюти, а всі інші хотіли зберегти свої заощадження в «твердій валюті».

Іноді з самого ранку під банківськими відділеннями вишуковуються черги з тих, їто сподівається обміняти валюту

Згідно зі статистикою Національного банку України, протягом березня-травня 2022 року банки не імпортували нових доларових банкнот до країни.

Завдяки високому попиту та обмеженій пропозиції, як українці, так і обмінні пункти були готові приймати доларові банкноти в будь-якому стані, оскільки всі знали, що в будь-який час зможуть обміняти їх на гривні.

Збільшений попит з боку тих, хто знімав гроші з депозитів, та більш вимогливе ставлення до якості банкнот можуть бути причиною того, що з банківських кас почали зникали нові доларові банкноти, але тим часом у банків збільшилося накопичення старих та зношених банкнот.

Тому якщо ви і знайдете зараз валюту у вільному продажу у відділенні одного з запорізьких банків, з великою імовірністю це буде долар старих зразків. Із євро такої проблеми немає, але їх і у відділеннях майже нема.

Також слід пам’ятати, що наразі рекомендовано звертатись у Національний банк та до голови фінансового комітета Рди Данила Гетьманцева у тих випадках, коли у вас по надуманим причинам не хочуть приймати стару валюту. Покарання за таку «самодіяльність» для фінустанови може бути дуже високим, аж до позбавлення ліцензії. Контролюючі органи наразі добре взялися за свою справу, тож знайте свої права та відстоюйте їх.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter