Старт декомунізації у Запоріжжі, або історія з «дев’яностих»

11:43  |  30.11.2023
Ленінопад в Запоріжжі

Всі ми ще пам’ятаємо, як зносили знаменитий пам’ятник Леніну, що колись вважався містянами найбільшим в Україні (хоча це було не так). Тоді це був знак того, що декомунізація в Запоріжжі і справді почалася. Але першого Леніна в Запоріжжі знесли набагато раніше, у 1992 році. Щоправда, тоді ставлення до цього було геть інакшим.

Українські націоналісти

У останні роки існування СРСР та на самому початку незалежності України існувало досить багато різноманітних націонал-патріотичних угруповань, що відстоювали ті чи інші ідеї, іноді навіть доволі радикальні. Деякі з них були суто політичними формуваннями, інші – більше схожими на військові формування (варто згадати УНСО, наприклад).

Бійці УНСО в Криму

Характерною рисою більшості тогочасних націоналістів було невизнання України, що постала у 1991 році, в якості дійсно незалежної держави, за яку боролися їхні попередники. Акт проголошення незалежності України вони вважали фікцією, а сучасний устрій – лише перехідним етапом від УРСР до Української самостійної соборної держави (УССД). Стан справ, який склався протягом подальших років (збереження більшості старої партійної номенклатури при владі, непослідовна політика у гуманітарній галузі, хаотичний характер приватизації, відновлення діяльності Компартії, виникнення відверто антиукраїнських організацій і т.д.) лише переконав націоналістів у правильності такого підходу.

Але через доволі короткий проміжок часу у національно-демократичному таборі відбувається розкол. Найбільш радикально налаштована його частина виходить зі складу цих організацій, вважаючи, що шляхом компромісів та домовленостей з комуністичною владою досягти поставлених цілей не вдасться. Внаслідок цього було утворено низку громадсько-політичних організацій, що ґрунтувалися вже не на демократичних, а переважно на націоналістичних засадах. Однією з таких організацій стало Всеукраїнське політичне об’єднання «Державна самостійність України» (ДСУ).

Деякі з націоналістів воювали з росіянами в Абхазії та Ічкерії

Ідеологія ДСУ

Протягом 1990-1991 років розбудовується мережа організацій ДСУ в різних областях України (все
керівництво на той момент мешкало у Львові), збільшується кількість членів та прихильників організації. Значна частина нових людей прийшла до ДСУ, покинувши лави більш поміркованих партій та організацій, в першу чергу Української республіканської партії (УРП), яка була створена на базі УГС. Голова УРП Левко Лук’яненко пропонував Зеновію Красівському об’єднання двох організацій, але той відмовився. У 1991 році з’являється друкований орган ДСУ – газета «Нескорена Нація», редактором якої стає журналіст, колишній член УГС та УРП Роман Коваль. Акт проголошення незалежності України організація сприйняла як «голий папірець», фікцію, яка не призведе до реальної незалежності.

Розглянемо детальніше ідеологію ДСУ. Вона базувалася на працях провідних діячів українського
націоналізму: Дмитра Донцова, Степана Бандери, Ярослава Стецька, Миколи Сциборського, Юрія Липи.
Крім того, низку ідеологічних праць видали лідери організації: Роман Коваль, Григорій Гребенюк, Віктор Шкуратюк.

Протягом свого існування ДСУ отримувало від журналістів, політологів, політичних опонентів
звинувачення у фашизмі, расизмі, нацизмі і т.д. У своїх працях ідеологи ДСУ неодноразово згадували та цитували Адольфа Гітлера та Беніто Муссоліні, при цьому не схвалюючи, але й не засуджуючи їхні злочини проти людства.

Що стосується расистських ідей, то вони для ДСУ властивими ніколи не були. На користь цього
свідчить і той факт, що ДСУ морально підтримувала визвольні рухи інших народів, в тому числі –
кавказьких народів на території Росії.
У зовнішній політиці ДСУ відстоювало ідею перетворення України на регіонального гегемона і одну з провідних держав світу. Засуджувалося бажання вступити до існуючих на той час військово-політичних блоків. ДСУ піддавала критиці політиків, що відстоювали проросійську або прозахідну зовнішньополітичну орієнтацію, стверджуючи, що вона має бути тільки проукраїнською.

Діяльність ДСУ

Базовою ланкою ДСУ вважалася обласна організація, яка складалася з міських, міськрайонних та
районних організацій, що мали керівників та їхніх заступників. Осередки ДСУ діяли в більшості областей України, але найбільш потужними та активними були Київська, Кіровоградська, Черкаська,
Дніпропетровська, Запорізька, Рівненська та Львівська обласні організації.

Крім того, незареєстрований осередок існував на Кубані (яку ДСУ вважало невід’ємною частиною України), але невелика кількість його членів (близько десяти чоловік), а також неприйняття зрусифікованим населенням краю ідей українського націоналізму не дозволили розгорнути масштабну діяльність.

Для виконання своїх завдань ДСУ розгорнуло активну пропагандистську діяльність. Традиційно
найбільш поширеною формою політичної пропаганди було проведення масових акцій – мітингів, демонстрацій, пікетів.
Вони могли бути присвячені подіям в Україні (наприклад, за відставку чинного уряду, проти прийняття того чи іншого закону), урочистим датам (Дню Української повстанської армії, дню народження Тараса Шевченка тощо), стосункам з іншими державами та подіям у світі (поділ Чорноморського флоту, Чеченська війна). Не менш важливим було розповсюдження агітаційних матеріалів – листівок, газет тощо. Агітація відбувалася на вулицях, у гуртожитках, навчальних закладах і т.д.

Фото вокзалу, де Ленін ще стоїть

Запорізьке ДСУ і його акція

Запорізьку організацію ДСУ очолював Олександр Черненко. Саме він і виступив з ініціативою зносу пам’ятника Леніну на його день народження. На найбільшого Леніна у організації б не вистачило сил, але був ще пам’ятник Леніну біля вокзалу Запоріжжя-2.

Саме його і вирішили знищити у 1992 році. Для обгрунтування своїх дій активісти використали указ президента Кравчука про демонтаж символів тоталітарної доби. Заздалегідь про підготовку акції були повідомлені ЗМІ регіону. Провести акцію вирішили 22 квітня, на день народження більшовицького вождя.

В означену дату на вокзал прибули активісти. На голову Леніну накинули петлю, разом потягнули і істукан повалився на землю. Потім приїхала міліція, викликана кимось з натовпу, що зібрався подивитись на дійство. Активістів забрали у відділок, проте згодом відпустили. Кримінальну справу, що розпочали за статтею 89 (Умисне знищення або пошкодження державного чи колективного майна) припинили.

Наслідки

В червні 1995 року було заарештовано голову Запорізької обласної організації ДСУ, заступника голови об’єднання Олександра Черненка. Офіційно причиною арешту була несплата ним аліментів. Однак соратники ув’язненого дуже швидко зрозуміли що до чого, і розцінювали це як політичне переслідування.

Запорізький осередок ДСУ. Острів Хортиця, середина 1990-х років

Газета ДСУ «Незборима Нація» тоді писала: «Під час слідства Черненку дали зрозуміти, що справа носить політичний підтекст. Так, слідча Ленінського РВВС Ірина Олександрівна Сімісенко нагадала Черненку про знесений Запорізькою організацією ДСУ пам’ятник Леніну і про те, що він досі не покараний за цей “акт вандалізму”». До того ж, співрбітники міліції неадекватно говорили, що пригадають Черненку не тільки Леніна, а і його вимоги, щоб всі документи слідства велись українською мовою. Так, тоді з українською в Запоріжжі було доволі сутужно.

Патріотичні організації, політичні та громадські діячі почали кампанію за визволення Черненка. Через два тижні прокуратура оскаржила рішення суду, і активіст вийшов на волю. У подальшому подібних заходів до 2014 року в місті не проводили, якщо не рахувати підрив пам’ятника Сталіну, встановленого запорізькими комуністами в офісі своєї партії.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Оставьте комментарий

*

 1. tlovertonet 15:22 | 15.03.24

  Only a smiling visitant here to share the love (:, btw great layout. «Better by far you should forget and smile than that you should remember and be sad.» by Christina Georgina Rossetti.

  http://www.tlovertonet.com/

 2. alpha tonic reviews 5:00 | 10.04.24

  What is Alpha Tonic? Alpha Tonic stands as a natural health supplement designed to comprehensively address men’s overall well-being.

  https://youtu.be/OmJBZa9atjc

 3. trusted hackers for hire 8:42 | 25.04.24

  Hello.This article was extremely fascinating, especially because I was investigating for thoughts on this topic last Wednesday.

  https://www.axilusonline.com/hire-a-hacker-for-snapchat/

 4. how to hire a hacker for cell phone 11:00 | 25.04.24

  Hi, Neat post. There’s an issue together with your web site in web explorer, may test this?K IE still is the marketplace chief and a huge component to other folks will pass over your excellent writing due to this problem.

  https://www.circle13.com/hire-a-whatsapp-hacker/

 5. Java Burn Review 11:10 | 25.04.24

  Hola! I’ve been reading your weblog for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to mention keep up the fantastic work!

  https://youtu.be/RMfjaV0vkyQ

 6. hire a hacker online 14:56 | 25.04.24

  Would you be interested by exchanging links?

  https://www.revtut.com/

 7. Fitspresso 23:08 | 25.04.24

  Terrific work! This is the type of information that should be shared around the net. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my site . Thanks =)

  https://youtu.be/-EMpMd2PSNE

 8. Fitspresso review 14:10 | 09.05.24

  Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

  https://youtu.be/S7a_krg-q34

 9. Boostaro 9:42 | 10.05.24

  Perfectly pent written content, appreciate it for selective information. «The last time I saw him he was walking down Lover’s Lane holding his own hand.» by Fred Allen.

  https://youtu.be/jvWKOgQMYmM

 10. sugar defender 11:12 | 12.05.24

  What Is Sugar Defender?Sugar Defender is a new blood sugar-balancing formula that has been formulated using eight clinically proven ingredients that work together to balance sugar levels.

  https://youtu.be/Y_txr3DmEQY

 11. sight care 10:15 | 13.05.24

  Sight care is a vision enhancement aid made of eleven carefully curated science-backed supplements to provide overall vision wellness.

  https://youtu.be/uHZ_dakPxQ4

 12. Sight Care review 19:24 | 19.05.24

  Yay google is my queen helped me to find this great website ! .

  https://youtu.be/c1_8fYRRNyA

 13. hire a hacker for instagram 3:57 | 22.05.24

  he blog was how do i say it… relevant, finally something that helped me. Thanks

  https://www.tdsky.com/hire-a-hacker-for-instagram/

 14. Javaburn reviews 18:58 | 22.05.24

  Hi, Neat post. There’s a problem along with your web site in internet explorer, may test this?K IE nonetheless is the marketplace chief and a large component of other people will miss your wonderful writing because of this problem.

  https://youtu.be/Uz1dpxr2_Zs

 15. marketing 22:38 | 24.05.24

  It is perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to be happy. I’ve read this post and if I may I wish to suggest you few fascinating issues or advice. Perhaps you could write subsequent articles regarding this article. I want to read even more issues about it!

  https://dnsanta.com/digital-marketing/10-things-to-consider-while-marketing/

 16. instagram hackers for hire 21:28 | 30.05.24

  Thanks for helping out, excellent information. «Riches cover a multitude of woes.» by Menander.

  https://www.axilusonline.com/phone-hacking-services/

 17. fitspresso review 12:00 | 31.05.24

  Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said «You can hear the ocean if you put this to your ear.» She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

  https://youtu.be/YTPKzJrug-Y

 18. Herpesyl 23:52 | 01.06.24

  Merely a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding design. «Reading well is one of the great pleasures that solitude can afford you.» by Harold Bloom.

  https://youtu.be/UQi4I_Q0ovA

 19. prodentim reviews 0:10 | 02.06.24

  What is ProDentim? ProDentim is an innovative oral care supplement with a unique blend of ingredients designed to promote better oral and dental health

  https://youtu.be/DyAxFQSQU1Y

 20. Renew Review 18:43 | 05.06.24

  Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

  https://youtu.be/lC0h04ouBgM

 21. SightCare review 21:22 | 06.06.24

  I got what you intend,saved to my bookmarks, very nice site.

  https://youtu.be/gKewna2hO-g

 22. Sugar defender 0:53 | 07.06.24

  In the grand design of things you get a B+ just for effort and hard work. Exactly where you actually misplaced me was first on the particulars. You know, they say, the devil is in the details… And it could not be much more true right here. Having said that, let me tell you what did deliver the results. The authoring can be really convincing and this is probably why I am making an effort to comment. I do not really make it a regular habit of doing that. Next, whilst I can easily see the jumps in reasoning you come up with, I am not really convinced of just how you appear to connect your ideas which produce your conclusion. For the moment I shall yield to your issue but hope in the foreseeable future you actually connect your dots better.

  https://youtu.be/Qrm2yIfDJDk

 23. hire a hacker online 11:32 | 12.06.24

  Great ?V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs and related information ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

  https://www.fuduku.com/hire-a-hacker-for-iphone/

 24. provadent 21:29 | 13.06.24

  ProvaDent: What Is It? ProvaDent is a natural tooth health supplement by Adam Naturals.

  https://youtu.be/bai1s45JdnY

 25. puravive reviews 4:29 | 14.06.24

  What Is Puravive? Puravive is an herbal weight loss supplement that supports healthy weight loss in individuals.

  https://youtu.be/CDsJbpu1caQ

 26. Fitspresso 9:48 | 14.06.24

  Some truly wonderful blog posts on this web site, appreciate it for contribution.

  https://youtu.be/8gtFU7E61tE

 27. fitspresso reviews 18:49 | 15.06.24

  I intended to create you the tiny remark to be able to thank you so much yet again on the beautiful pointers you’ve shown at this time. This has been so surprisingly generous with you in giving without restraint what exactly many individuals could possibly have offered for sale for an ebook in making some dough for their own end, specifically given that you might have done it if you ever considered necessary. Those basics additionally worked to become a fantastic way to fully grasp other individuals have similar desire the same as my personal own to know the truth a lot more regarding this matter. I believe there are lots of more enjoyable instances ahead for those who read through your site. fitspresso reviews

  https://www.youtube.com/watch?v=NmdL9LdF8O4

 28. lottery defeater 23:53 | 16.06.24

  I wanted to write you that tiny observation just to give many thanks yet again for those fantastic ideas you’ve discussed on this website. It was remarkably open-handed with you to provide unreservedly what exactly a lot of people might have sold for an e-book in making some money for themselves, certainly considering that you might well have done it in case you decided. The secrets in addition worked like the easy way to be aware that the rest have a similar keenness much like my personal own to find out more and more on the topic of this matter. I am sure there are many more enjoyable periods up front for people who read your blog post. lottery defeater

  https://youtu.be/b3x6tMv32kY

 29. the genius wave reviews 22:09 | 17.06.24

  I wanted to put you that bit of remark to finally give thanks the moment again for your personal incredible strategies you’ve featured above. It has been simply extremely generous of you to convey extensively all that a lot of folks would have sold for an electronic book to end up making some money on their own, principally since you could have done it in the event you considered necessary. Those thoughts in addition worked to provide a fantastic way to fully grasp someone else have similar eagerness just as my own to find out a whole lot more regarding this problem. I am certain there are millions of more pleasurable opportunities ahead for many who look over your website. the genius wave

  https://www.youtube.com/watch?v=yZ8Cwzwlzfc

 30. java burn reviews 23:29 | 17.06.24

  I wanted to compose you one little observation to help give many thanks as before for your personal spectacular concepts you’ve contributed above. It’s quite tremendously open-handed of people like you to make extensively exactly what most of us would have supplied as an electronic book to end up making some dough on their own, and in particular seeing that you might well have tried it in case you desired. Those thoughts additionally acted as a good way to be aware that someone else have similar desire similar to my personal own to see lots more on the subject of this problem. I believe there are thousands of more pleasurable sessions ahead for folks who browse through your website. java burn reviews

  https://www.youtube.com/watch?v=KVrXFiIh3Aw

 31. Java Burn 11:57 | 18.06.24

  I will immediately grab your rss feed as I can’t find your e-mail subscription link or newsletter service. Do you have any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.

  https://youtu.be/iEiKgYjZZ6s

 32. Fitspresso 13:45 | 22.06.24

  I do agree with all the ideas you have presented in your post. They’re very convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for starters. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

  https://youtu.be/wniyphcM4wE

 33. java burn 2:24 | 25.06.24

  Needed to post you the bit of remark so as to thank you yet again just for the breathtaking tricks you have discussed in this article. It was so particularly open-handed with people like you to allow openly all that most people would have offered for sale as an e-book to earn some cash on their own, primarily considering that you could possibly have tried it in the event you decided. The advice also worked to become a good way to fully grasp the rest have a similar dream just like my own to know the truth a little more in terms of this condition. I think there are many more pleasurable sessions in the future for many who looked at your site. java burn reviews

  https://www.youtube.com/watch?v=OUWc1X4egTk

 34. java burn 3:54 | 25.06.24

  I wanted to put you the very little note to say thanks a lot once again on the wonderful guidelines you have featured on this site. This is quite incredibly generous with people like you to supply unhampered precisely what numerous people could have distributed as an ebook in order to make some cash for themselves, and in particular seeing that you could have tried it in the event you considered necessary. Those good ideas also worked as a great way to be certain that other individuals have a similar eagerness similar to my very own to grasp significantly more with regards to this issue. I’m certain there are many more pleasurable opportunities ahead for many who scan through your site. java burn reviews

  https://www.youtube.com/watch?v=OUWc1X4egTk

 35. […] Верховна Рада України ухвалила закон щодо засудження комуністичного й нацистського тоталітарних режимів, у травні його […]