Велична пам’ятка Запорізької області: Кам’яна могила

18:33  |  24.02.2024
Кам'яна могила

Головні туристичні пам’ятки нашої області – це не лише Запорізька Січ, Хортиця та гребля ДніпроГЕСу. Виїхавши на 100 кілометрів із міста у бік Мелітополя, можна побачити унікальну пам’ятку геології та археології світового значення – Кам’яну могилу.

Що це таке та старовинна легенда

Кам’яна могила – це створений природою пагорб із десятків брил, що одержав свою назву, тому що в уявленнях стародавніх людей такі кургани в степу вважалися могилами предків. На думку вчених, сьогодні туристи з усього світу приїжджають подивитися на залишок пісковика Сарматського моря, яке мільйони років тому займало територію Чорного, Азовського та Каспійського морів. Через тисячі століть піщаниковий моноліт на місці моря набув нинішніх форм та обрисів. Тому можна впевнено вважати, що запорізька Кам’яна могила давніша за Стоунхендж та єгипетські піраміди.

Перші відомості про пам’ятник природи та давню культуру можна знайти наприкінці XVIII століття: у 1778 році російський полководець Олександр Суворов призначив поруч місце для поштової станції. Але активно вивчення цієї пам’ятки первісної культури розпочалося з 1940-х років.

Кам’яна могила розташована у Запорізькій області, Мелітопольському районі на березі річки Молочної. Найближчі селища – Терпіння та Мирне. Серед сухого степу, в якому найбільша різноманітність трав знаходиться одна з найдивовижніших загадок природи. Місцеві жителі вірять у легенду про те, що колись давно богатир Андрон за провину перед Аллахом мав скласти біля річки велику гору камінь. Щоб якнайшвидше закінчити роботу, він нещільно складав каміння.

Коли майже всю роботу було вже зроблено, богатир, піднімаючи величезний камінь, оступився і провалився в щілину між брилами. Там він застряг і помер, і його кістки й досі лежать під камінням. Коли під час війни люди будували собі притулки між камінням, знайшли стародавні поховання. Саме тоді з’явилася ця легенда.

Стародавня писемність

Найвідомішою таємницею Кам’яної Могили є її петрогліфи. На стінах гротів та печер викарбувано тисячі зображень, які дають уявлення про світогляд та побут людей від пізнього палеоліту до середньовіччя. Тут можна побачити фігури людей, тварин, богів, а також символи та орнаменти, значення яких досі розгадують вчені.

Коли вчені заглянули під каміння величезного пагорба посеред степу неподалік Мелітополя – були просто шоковані знайденим. Зображення на плитах складали цілий архів давнини, а вік деяких з них міг досягати епохи палеоліту. У гротах та печерах Кам’яної Могили вчені знайшли тисячі петрогліфів: наскельних малюнків стародавніх людей, які жили та кочували у приазовських степах багато тисячоліть тому. Рисункам, які можна знайти тут, понад 22 тисячі років! І це не просто лінії та обриси, а, на думку дослідників, перша писемність на Землі.

Місце сили

Багато вчених називають Кам’яну могилу найдавнішим храмом планети. Дослідники переконані, що багато народів протягом тисячоліть приходили сюди, щоб поклонитися своїм богам: скіфи, сармати, кіммерійці, гуни, половці, хозари та інші. Це засвідчив особисто Далай-лама, котрий двічі приїжджав під Мелітополь, щоб побувати на Кам’яній могилі.

З давніх часів люди вважали Кам’яну Могилу місцем сили. Вона служила святилищем для різних народів, які населяли цю територію. Тут знаходили артефакти, що свідчать про культові ритуали та жертвоприношення.

Сучасність

1986 року на цьому місці відкрили історико-археологічний музей-заповідник з експозицією експонатів, присвячених побуту та культурі мешканців українських земель дохристиянської ери. Об’єкт у 2008 році набув статусу Національного історико-археологічного заповідника. На даний момент Кам’яна могила є одним із головних претендентів серед українських пам’ятників на включення до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Сьогодні Кам’яна Могила — це Національний історико-археологічний заповідник, який досліджують археологи, історики та етнографи. Тут проводять екскурсії, наукові конференції та фестивалі. Кам’яна Могила — це не просто пам’ятка історії, це місце, де можна відчути зв’язок з минулим, доторкнутися до таємниць людської цивілізації.

На жаль, сьогодні унікальних свідків життя первісних людей сьогодні туристам не побачити. Гроти з унікальними петрогліфами, які знаходилися просто неба, вчені вирішили сховати від сторонніх очей, зберігши історичні свідчення непорушними.

У наші дні цей куточок Запорізької області став місцем масового туризму, сюди приїжджають із різних регіонів України, а також дослідники та туристи з-за кордону. Нажаль, останні два роки комплекс знаходиться в окупації. Що залишиться відмісцевого музею після рашистів – залишається лише здогадуватись.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Метки:
Оставьте комментарий

*

  1. Create Personal Account 21:59 | 25.04.24

    Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

  2. www.binance.com sign up 14:35 | 01.09.24

    Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good. https://accounts.binance.com/zh-TC/register-person?ref=VDVEQ78S

Новости Запорожье