Нещодавно в Запоріжжі вулицю Іркутську перейменовано на честь Юрія Шульте. Сьогодні ми розповімо вам про цього видатного металурга та науковця, про якого у нашому місті, нажаль знає дуже обмежене коло людей, здебільшого фахівців з металургії.
Народився у 1910 році в Дебальцеве. Після закінчення у 1931 році Дніпропетровського металургійного інституту Юрія Августовича було направлено на роботу на Запорізький завод інструментальних сталей, який тоді входив до складу комбінату «Запоріжсталь», нині ВАТ «Електрометалургійний завод Дніпроспецсталь». 10 жовтня 1932 р. під керівництвом плавильного майстра Ю.А. Шульте була зроблена перша електроплавка запорізької сталі, що ознаменувало запуск цеху та заводу.
Він у найкоротші терміни стає обер-майстром, начальником зміни, заступником начальника цеху. Виробничу діяльність Юрій Августович поєднував з науково-дослідною роботою в області електроплавки сталі. Зокрема, їм було розроблено техпроцеси дифузійного розкислення сталі, хромовідновлювальної плавки стали переплавом хромонікелевих відходів у печах з кислим футеруванням.
У 1941 р. він разом з колективом цеху був евакуйований на Кузнецький металургійний комбінат, де працював заступником начальника електросталеплавильного цеху заводу «Спецсталь», продовжуючи займатися наукою. Творча праця спеціаліста та вченого у ці роки відзначена урядовими нагородами – орденом «Знак Пошани» та медаллю «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні 1941…1945 рр.».
У 1945 році Ю.А. Шульте повернувся до Запоріжжя на завод «Дніпроспецсталь». 1946 року він захищає кандидатську дисертацію. З 1947 р. Юрій Августович працює у Запорізькому машинобудівному інституті (нині Запорізька Політехніка) на кафедрі «Машини та технологія ливарного виробництва». Активну роботу (завідувач кафедри 1947-1987рр., декан факультету 1948-1956 рр., проректор з наукової роботи 1956-1974 рр.) він поєднує з глибокими дослідженнями впливу техпроцесів плавки стали на її властивості. У 1955 р. Ю.А. Шульте захищає докторську дисертацію, а 1956 р. йому надають звання професора.
Протягом усього періоду роботи у інституті Ю.А. Шульте активно співпрацює з промисловістю, виконує важливі народного господарства науково-дослідні роботи. З 1967 р. Ю.А. Шульте – науковий керівник відкритої в інституті галузевої лабораторії зносостійких і холодностійких сталей і
сплавів Мінкольормета СРСР.
У 1963 р. Ю.А. Шульте був удостоєний Ленінської премії за участь у пошукових роботах Інституту електрозварювання ім. Патона АН УРСР зі створення нового прогресивного металургійного процесу – електрошлакового переплаву сталі. У 1969 р. Ю.А. Шульте був обраний членом -кореспондентом АН УРСР.
Науковий напрямок робіт Юрія Августовича було тісно пов’язано з практикою електрометалургії та ливарного виробництва. Його праці присвячені дослідженню природи та характеру неметалевих включень (НМВ) у сталях та сплавах з метою управління фізико-механічними властивостями металу. З цієї тематики Ю.А. Шульте бере участь у спільних роботах із низкою наукових установ країни: ЦНДІчерметом ім. І.П. Бардіна, УкрНДІспецсталлю; інститутами АН України: Електрозварювання
ім. Е. О. Патона, Проблем лиття, Фізико-механічним; вищими навчальними закладами: Дніпропетровським металургійним, Харківським політехнічним та іншими.
Під керівництвом Ю.А. Шульте його учнями І.А. Гаревських, І.П. Вовчком, В.В. Луньовим, Е.І. Цивірка, А.А. Шаломеєвим, Г.А. Бяліком, О.М. Улітенко та ін. розроблені теоретичні та практичні основи глибокої десульфурації конструкційних сталей, проведені дослідження впливу ЩЗМ та РЗМ на властивості литих сталей, розроблені методи кількісної та якісної оцінки НМВ та структурних складових сталей та сплавів, що увійшли до ГОСТів.
Ю.А. Шульте створена наукова школа, що вивчає вплив НМВ на властивості литих та деформованих сталей. Кожні три роки проводиться Міжнародна науково-технічна конференція «Неметалічні включення та гази у ливарних сплавах». Останні роки життя Ю.А. Шульте присвятив енергозберігаючим технологіям виробництва сталей та сплавів та створенню економнолегованих марок сталей. Юрій Августович – автор понад 350 наукових праць, понад 50 авторських свідоцтв та чотирьох монографій: «Неметалічні включення в електросталі», «Електрометалургія сталевого лиття»; «холодостійкі сталі»; «Виробництво виливків зі сталі». Пішов з життя видатний вчений у 1995 році.
Комментирование закрыто.