Історія Ногайського коледжу на Запоріжжі

16:02  |  05.05.2024
Ногайський коледж

Зараз коледж, як і сам Приморськ, знаходиться в окупації. Але всі ми віримо, що так буде не завжди і колись все буде як раніше. А поки що пригадаємо історію закладу та його викладачів, згадаємо що тут вивчалося і для чого цей технікум призначався.

Відкриття технікуму

У 1921 році у мальовничому Ногайську відбулася надзвичайна подія — відкриття сільськогосподарського технікуму, який став каталізатором для розвитку сільського господарства та освіти в регіоні. Відкриття сталося згідно Постанови РНК (Рада народних комісарів УРСР від 23.01.21 року. Цей освітній заклад став вітальним каменем для молоді, яка бажала здобути знання та навички у галузі сільського господарства, а також для місцевих селян, що прагнули вдосконалити свої вміння та підвищити рівень своєї професійної майстерності.

У технікумі створено навчальні програми, які відповідали сучасним вимогам і потребам сільського господарства. Студенти отримували не лише теоретичні знання, але й практичні навички, що дозволяли їм ефективно впроваджувати новітні агротехнології та методи у своїй роботі. Викладачі, здобувши власний досвід у галузі, передавали студентам не лише знання, а й практичні поради та вміння, які вони зможуть успішно використовувати в своєму майбутньому сільськогосподарському шляху.

Сільськогосподарський технікум у Ногайську став не лише центром освіти, але й спільнотою, де молодь із різних куточків краю об’єднувалася в навчанні та культурному житті. Він став місцем, де зароджувалися дружби та партнерства, які складали основу для подальшого розвитку сільськогосподарського господарства та суспільства в цілому.

Викладач

Бойко Йосиф Калинникович, натураліст за покликанням, один з перших дослідників флори Північного Приазов’я, селекціонер,в 1920-40-х роках був директором та викладачем Ногайського сільськогосподарського технікуму.

Йосиф Калинникович закінчив Ніжинський історико-філологічний інститут, але не зважаючи на гуманітарну освіту, зацікавився природознавством, приділяючи увесь свій вільний час ботаніці, збираючи гербарний матеріал, вивчаючи флористичне багатство Північного Приазов’я. Й. К. Бойко зібрав гербарій з 2355 зразків судинних рослин, які належать до 1025 видів, 449 родів, 95 родинам. Ці матеріали демонструють флористичне багатство Північного Приазов’я на межі XIX – ХХ століть і зберігаються донині у фондах Національного гербарію України.

У Ногайському сільськогосподарському технікумі Бойко Й. К викладав майбутнім агрономам ботаніку, географію, рослинництво з контролем насіння і селекцією. Одночасно займався селекцією кавунів на полях селекційно- насінницького господарства «Надія Республіки». Він зібрав велику колекцію кавунів, яка складалась з 172 сортів цієї баштанної культури. У 1928 р. був виведений сорт столового кавуна «Ногайський», який був переданий для вирощування у господарства півдня України.

Разом з вихованцями-агрономами щорічно проводив контрольні посіви. Результати роботи з насінництва кавунів були висвітлені у «Визначнику кавунів». Метою визначника була допомога особам, що працюють у баштанництві й безпосередньо пов’язані з виробництвом або вчаться у сільськогосподарських закладах. Цей визначник грунтувався на працях з насінництва й був упорядкований за матеріалами селекційно- насінницького господарства «Надія Республіки».

Він охоплював найголовніші сорти культурних кавунів. У визначнику був поданий опис окремих сортів,загальне й спеціальне сортознавство кавуна, ілюстративний матеріал з натури та з оригінальних мікроскопічних препаратів.

Подальший розвиток

З 1964 року на базі сільськогосподарського технікуму і радгоспу «Надія Республіки» створений Ногайський радгосп – технікум – високорентабельне та багатогалузеве господарство (Постанова Ради міністрів УРСР № 856 від 12.08.1964 року.) В аудиторіях НСХТ займалось більше 1500 студентів як денного, так і заочного відділень.

На той час радгосп  — технікум готував агрономів, зоотехніків і техніків – механіків. З метою якісної підготовки спеціалістів для аграрного комплексу радгоспом – технікумом була створена належна матеріальна база. В його розпорядженні 5230 гектарів землі, що давало змогу вирощувати високі врожаї  зернових і овочевих культур, винограду, фруктів, утримувати велику кількість тварин (великої рогатої худоби, овець, свиней), і на цій базі проводити навчальні практики.

Враховуючи клопотання трудового колективу та пропозиції обласної державної адміністрації з 30.06.1998 р., радгосп – технікум перейменовано в Ногайський держаний агротехнічний технікум (НГАТ),  наказ Міністерства агропромислового комплексу України № 192 від 30.06.98 року.

Керуючись Законом України “Про вищу освіту”,  4 жовтня 2005 року Ногайський державний агротехнічний технікум перейменовано у Ногайський технікум Таврійської державної агротехнічної академії (наказ Міністерства аграрної політики України № 531 від 04.10.2010 р.).

А згодом, за наказом Міністерства аграрної політики України № 375 від 31.05.2007 року заклад перейменувався у Відокремлений структурний підрозділ «Ногайський коледж Таврійського державного агротехнологічного університету». З 30.09.2019 року — це Відокремлений структурний підрозділ «Ногайський коледж Таврійського державного агротехнологічного університету імені  Дмитра Моторного».

Після російської окупації міста коледж продовжує свою роботу в Запоріжжі. Втім, і студенти, і викладачі сподіваються, що колись вдастся повернутися додому.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter