«Пентагон» у Запоріжжі: що ховається за цією назвою

12:59  |  24.10.2023
Хартрон Запоріжжя

Свого часу рівень секретності на цьому підприємстві був надвисоким. Більшість працівників мали старанно приховувати, чим саме вони займаються. І це при тому, що об’єкт був розташований в самому центрі міста!

Заснування підприємства

У різні роки ПАТ «ХАРТРОН» носив такі назви – ОКБ-692, п/с А-7160, КБ «Електроприладобудування», НВО «Електроприлад» тощо. Всі вони ховали справжню мету роботи закладу.

Він був перепрофільований задля забезпечення роботи космічної програми СРСР. Хоча і вся космічна програма була скоріше відлунням програми створення межконтинетальних балістичних ракет. На час зміни профілю ситуація була наступною.

У філії працювало на той час близько 400 осіб, і займалися вони автоматизацією в чорній та кольоровій металургії (для чого, власне, і було створено філію). Проте вже кілька років активно велися за прямими договорами з королівським ОКБ-1 роботи зі СДУКів (система дистанційного управління командами) для бойових ракет та систем автоматичної охорони ракетних шахт.

Тому «наверху» і вирішили остаточно передати конструкторське бюро у склад ракетно-космічної наукової галузі. Але приблизно два роки серйозних завдань запоріжці не отримували, і фактично простоювали.

Подальший розвиток

Наприкінці 1967 року було призначено нового директора запорізького філіалу конструкторського бюро «Електроприладобудування» Сигізмунда Владиславовича Раубишка. Він на початку 1968 року зумів «достукатися» до вищих відповідальних осіб. Запорізькі науковці почали отримувати завдання: спочатку прості, потім складніші, далі за нимизакріпили цілі напрямки робіт. Запорізька філія КБЕ енергійно розвивалася, будувалися нові корпуси, було створено власне дослідне виробництво.

Сігізмунд Раубішко та Володимир Сєргєєв на 25-річчі КБ Південне у Дніпрі

З 1966 року за 20 років чисельність працюючих зросла з 400 до 2500 чоловік. З’явилися лауреати Державних премій, багатьох нагородили державними нагородами. Зрештою, заклад був найбільшим у СРСР розробником та виробником систем управління ракет стратегічного призначення, ракет-носіїв космічних апаратів (легкого та середнього класу), систем управління космічних апаратів важкого класу.

У таких галузях як динаміка польоту, точність наведення, ракетна мета, створення цифрових систем управління та програмного забезпечення розробки велися на світовому рівні та за багатьма напрямами визначали цей рівень. З найбільш значущих досягнень слід відзначити розробку систем управління ракет SS-18, SS-19, ракети-носія «Циклон» (найнадійніші носії у світі), ракети-носія «Енергія», здатної виводити на орбіту об’єкти вагою понад 100 тонн, важких космічних апаратів.

Під час створення станції «Мир» Запорізькій філії КБЕ доручається розробка системи управління для її спеціалізованих модулів «Квант-2», «Кристал», «Спектр» та «Природа». Конструктивно модулі були однотипною конструкцією, і система управління для них, природно, була універсальною. Завдяки енергійності та великому бажанню брати участь у комплексі робіт зі створення систем управління космічними апаратами (бортова та наземна апаратура, теорія, програмування, виробництво та всі види випробувань та експлуатації) запоріжцям вдалося самостійно створити системи управління бортовим комплексом усіх модулів станції «Мир», а згодом і модуля «Зоря» Міжнародної космічної станції.

Було виготовлено дослідні зразки бортових приладів, проведено відпрацювання системи на створеному в Запоріжжі комплексному стенді, потім був етап виготовлення штатних комплектів за допомогою Київського радіозаводу та здійснено постачання їх на складання модулів, яке здійснював завод імені Хруничева.

Здивовані іноземці

Секретність робіт на підприємстві була доволі високою. Природньо, що більшість запоріжців здогадувались, що тут відбувається щось таємне, про що держава говорити не хоче, і іншим теж не радить. Тому жартома будівлю прозвали «Пентагоном», саме через секретність – а не через форму будівлі.

6 жовтня 1975 року в місті сталася трагедія. Тоді якраз будували нову будівлю для обкому комуністичної партії (нинішня будівля обласної адміністрації). Але при проведенні робіт були допущені катастрофічні порушення техніки безпеки, зокрема будівельні ліси були погано закріплені. Внаслідок цього і стався їх обвал. Загинула 26-річна робітниця, а ще 42 людини отримали різні ступені травм.

На допомогу постраждалим вибігли і співробітники КБ. Вони носили у якості робочої уніформи білі халати, і оскільки будівлі знаходяться поряд, то науковці опинились на місціодними з перших. Водночас, трагедія сталася буквально на очах у іноземців, що жили у готелі «Інтурист», розташованому через дорогу. Іноземці дивувались високому рівню медицини в СРСР, що лікарі настільки швидко прибули на місце події.

Міліціонери та співробітники КДБ не стали переконувати гостей Запоріжжя у протилежномуі казати їм, хто були ті люди у халатах насправді. Натомість, вони почали відбирати фотоапарати та засвічувати фотоплівку. Не можна було, щоб подібні матеріали потрапили за кордон.

Часи незалежності

За роки незалежності України у ПАТ «ХАРТРОН» здійснено глибоку диверсифікацію виробництва як за видами діяльності, так і за переліком основних замовників, проведено реструктуризацію підприємства.

В даний час ПАТ «ХАРТРОН» є холдинговою структурою, до складу якої входять керуюча компанія, власне ПАТ «ХАРТРОН», та 10 підприємств, створених за участю керуючої компанії. Організаційно ПАТ «ХАРТРОН» підпорядковане Державному космічному агентству України. Керівна компанія ПАТ «ХАРТРОН» є науковою організацією, яка має ліцензію ДКАУ на виконання робіт у космічній сфері.

Окрім виконання робіт з наукової тематики, керуюча компанія на користь підприємств ПАТ «ХАРТРОН» здійснює взаємодію з ДКАУ, міністерствами та відомствами України, нашими партнерами у країнах ближнього та далекого зарубіжжя. Ведеться велика робота щодо координації робіт підприємств, пошуку нових замовлень. Наразі підприємства ПАТ «Хартрон» працюють у таких сегментах ринку, як ракетно-космічна галузь, енергетика, зокрема атомна, залізничний транспорт.

Ракетно-космічний напрямок у діяльності ПАТ «ХАРТРОН» є пріоритетним. Підприємство продовжує займати лідируючу, а в деяких випадках і монопольне становище на ринку космічних технологій. Саме з цим і пов’язане продовження співпраці з російськими замовниками навіть після 2014 року. Але з 2022 року співробітництво навіть по лінії цивільних космічних апаратів було остаточно припинено.

Чим зараз займається це профільне підприємство – достеменно невідомо. Але доступ навіть у саму будівлю є обмеженим, там чергує охорона. Тому будемо сподіватись, що у кабінетах і лабораторіях роздумують над чимось таким, що приємно здивує всіх нас і засмутить російських агресорів.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Метки: ,
Оставьте комментарий

*