Нещодавно було опубліковано рейтинг очільників міст України. Щоправда, рейтинг таки собі, бо він негативний, тобто антирейтинг. І беззаперечне лідерство у ньому отримав керівник Запоріжжя, і зараз ми будемо розповідати, чому так сталося.
Все почалось у 2021 році, коли було обрано нового секретаря міської ради. Ним і став Анатолій Куртєв, який представляв президентську партію «Слуга народу». Попередня кар’єра Куртєва була тісно пов’язана з померлими людьми. Здебільшого він працював в бюро судово-медичної експертизи на різних посадах, а згодом і очолив його.
Депутати обрали його 23 квітня 2021 року. А вже 25 червня тодішній запорізький бургомістр Володимир Буряк підписав розпорядження про звільнення своєї фактичної «правої руки». За офіційною версією пана Буряка, таке рішення було зумовлене порушенням антикорупційного законодавства з боку Куртєва. НАЗК з’ясувало, що новий секретар вніс недостовірні дані до електронної декларації. Звинувачували його в приховуванні кількох гектарів землі.
«Анатолія Куртєва звільнено з посади секретаря Запорізької міської ради. Це пов’язано з тим, що він не пройшов спеціальну перевірку, яку проходять усі чиновники. Зокрема, під час перевірки було виявлено, що він порушив Закон України «Про запобігання корупції» і подав неправдиві відомості в е-декларації. Враховуючи це, міський голова Володимир Буряк був зобов’язаний звернутися до правоохоронних органів та звільнити Анатолія Куртєва з посади», — повідомив офіційний сайт міської влади Запоріжжя.
Сам градоначальник прокоментував своє рішення так: «Це не політичне рішення, я керуюся виключно законом. Посада секретаря міської ради, як я і обіцяв, зберігається за представником фракції партії «Слуга народу» у міській раді, яка зможе подати відповідну кандидатуру на розгляд сесії 30 червня».
Втім, проблема була скоріше в іншому. На той час у міськраді утворилась широка коаліція з декількох політичних сил. Тоді представники нової більшості, до яких фактично увійшли представники «Слуги народу», ОПЗЖ та «Нової політики», переформували всю міську владу: змінили не лише секретаря, а й заступників міського голови. Зокрема, усунули з посади і Генадія Наумова, ставленика Буряка, який раніше обіймав посаду секретаря міськради.
Після несподіваного звільнення Куртева, яке стало справжнім шоком майже для всього депутатського корпусу, мер Буряк скликає сесію міськради у середу. Втім, на цю сесію прийшли 15 обранців із 64-х, усі – від промерської партії Єднання.
У подальшому сесію так і не вдавалося зібрати через бойкот депутатів. Внаслідок цього почалися суттєві проблеми. Не можна було вирішити бюджетні питання, розподілити гроші і так далі. Міська влада збирала вантаж негативу, який тільки примножувався.
На додачу до цього проти Буряка почалась і кримінальна справа, в рамках якої пройшли обшуки у його кабінеті, а також у наближеної до нього особи.
Врешті решт, діючий мер здався. У липні 2021 року Куртєва відновили на посаді, за це проголосували депутати на сесії, яка дивним дивом зібралася. Втім, на цьому нічого не зупинилося. Вже у вересні Буряк подав у відставку нібито за станом здоров’я. І з цього моменту Куртєв почав виконувати обов’язки міського голови. Доречы, подібний шлях пройшов і Ігор Тєрєхов у Харкові, що теж спочатку був секретарем. Потім після смерті Кернеса Тєрєхов виконував обов’язки мера. І лише згодом його все ж обрали на посаду міського голови.
Якраз у той час розгортався черговий вал епідемії ковіду, і міська влада повинна була розпочинати масове вакцинування населення. Куртєв як очільник міста повинен був брати активну участь у роботі з відкриття пунктів вакцинації, втім, міська влада запоріжжя це завдання провалила. У більшості випадків в пункти вакцинації вишуковувались величезні черги, у яких отримати свою вакцину було доволі важко, чекати було ще важче, а жодної автоматизації чи онлайн-запису не було.
Наступним викликом стали осінь та зима. Вона, як завжди, прийшла несподівано для міської влади. Не готовими до негоди виявились абсолютно усі комунальні служби. Під час масивних злив Запоріжжя заливало по вінця внаслідок забитих систем зливу води, автівки на Набережній магістралі та в районі Дубової рощі буквально плавали (та і зараз іноді плавають) у воді. Зимою були величезні проблеми із прибиранням снігу та льоду з доріг. Про ремонт доріг годі й казати, деяким ямам чи ухабам можна було заводити власні сторінки в соцмережах.
Вже під час повномашстабної війни одним з головних завдань, які перед собою поставив виконуючий обов’язки мера, стало реформування лікарень. Під реформуванням мається на увазі закриття діючих лікарень, та передача їх будівель різним структурам. Так, довго тягнулася боротьба за крісло керівника 5-ї міської лікарні. Діючого керівника незаконно усунули з посади, в лікарню наносили «візити» міцні хлопці незрозумілого походження, але, врешті-решт, Дмитра Івченка виправдали за усіма звинуваченнями. Втім, у березні 2023 Куртєв все-ж-таки зміг його звільнити.
Також усі запоріжці в курсі перипетій навколо роддому у Хортицькому районі. Міська влада докладає дуже великі зусилля щоб його закрити, або перепрофіліювати. Звісно, як персонал, так і мешканці району виступають проти, але пана Куртєва це не дуже обходить.
Під час повномашстабного вторгнення Куртєв теж з позитивного боку себе майже не проявив. Як мер, він зробив виступ на ранку 24 лютого, але ніяких вагомих дій влада міста у перші дні вторгнення не робила. Встановлення блокпостів, виготовлення протитанкових їжаків, коктейлей Молотова, формування загонів самооборони було ініціативою «знизу», яку зверху ніяк не підтримали.
Далі — більше. Ми вже згадували вище про скандали із лікарнями, втім це лише верхівка корупційних проблем. Всі чули про проблеми з гуманітарною допомогою в Запоріжжі. Звісно, більшість «зниклого» вантажу поступала по лінії ЗОВА, втім Куртєв не міг не бути в курсі того, що відбувалося в місті. Тому шлейф від явно корупційної оборудки не обійшов і виконуючого обов’язки мера. І враховуючи, що проблеми з видачею гуманітарки зберігаються і досі, питання вочевидь не є вирішеним.
Починаючи з осені 2022 року Запоріжжя зіткнулось із масованими обстрілами з С-300 рашистів. Було зруйновано декілька багатоквартирних будинків. Компенсації їх мешканцям спочатку не хотіли виплачувати. Так само не планувалось і надавати якесь нове житло. Якщо порівняти із сусіднім Дніпром, де міська влада всіляко допомагала постраждалим, то різниця відчутна. Всього на сьогоднішній день зареєстровано 11 зруйнованих багатоквартирних будинків та 13 приватних будинків. Ремонти всіх цих об’єктів, за планами міської ради, плануються до 2026 року. Ремонтний «процес» (точніше, його майже повну відсутність) усі бажаючі можуть спостерігати на прикладі будинку на проспекті в районі вулиці Сталеварів.
Але, можливо, в умовах війни у міськради немає грошей? Скоротились надходження, і влада не може дозволити собі такі масштабні трати? Ні, це не так. Судіть самі, міська влада придбала 1224 бойлери для шкіл, хоча заняття в них не проводяться, і у найближчому майбутньому навряд чи відновляться. А також у бюджеті закладено понад 120 млн гривень на харчування школярів. Куди підуть ці гроші — питання риторичне.
На додачу слід згадати що на функціонування аеропорту в бюджеті заклали 90 мільйонів гривень, а на міський футбольний клуб – 63 мільйони. До того ж, нещодавно з’явилась муніципальна варта. Ця організація поки що хвалиться тим, що робить зауваження курцям на зупинках. А от місту це коштує близько 10 млн гривень на рік. Чи потрібна місту така структура? Здається, що ні, тим більше за такі гроші.
Тому і не дивно, що при абсолютно будь-якому опитуванні Куртєв отримує суто негативні відгуки про свою діяльність. Позитиву в його роботі дуже мало, і мало хто з запоріжців зможе щось подібне пригадати.
Комментирование закрыто.