Свого часу поява цієї телевежі стала значною подією як для міста, такі для всього регіону. А після десятків років, коли, здавалося б, нові технології зробили її непотрібною, вежа знов згодилася для передач на окуповані території. Вочевидь, це стало не довподоби російським окупантам.
Стовосьмидесятиметрову запорізьку телевежу, спроектовану всесоюзним інститутом «Гіпросв’язок», введено в дію 1959 року. Це типова споруда, подібні будувалися у багатьох містах СРСР: Свердловську, Донецьку, Дніпропетровську, Курську. Розраховувалися вони на дві програми радіо і дві — телемовлення. Трохи згодом запорізьку телевежу наростили 16-метровою антеною.
Проект цих телевеж мав офіційну назву 3803 КМ. Телевізійне обладнання для трансляції передач було імпортним, французьким. Радіотрансляційна апаратура була радянського виробництва, але доволі недосконала. Вже 1973 року довелося змінювати передач на ультракоротких хвилях, бо старий вже не відповідав тогочасним вимогам.
Завдяки тому що проект був типовим, обслуговування його не складало великих проблем. Побудували телевежу на великому холмі, таким чином ще більш підвищивщи її ефективність внаслідок такого розташування. До Київської телевежі нашій, звісно, далеко, але це теж була дуже потужна споруда, особливо як на свій час.
Згодом навантаження на телевежу значно зросли. Але враховуючи її значний запас міцності, зв’язок сміливо «розширювали». Самодіяльність у таких речах неприпустима. Усі свої дії (установка передавача, антени на телевежу) запоріжці обов’язково погоджували з «Укрніїпроектстальконструкцією». До речі, всі телевежі знаходилися під контролем цього інституту.
Проблеми з найвищою у місті спорудою почалися у 1994 році, коли на позначці 8 метрів виявили розрив так званих стягуючих косинок. Вишку зміцнили, і до сьогодні стан її металоконструкцій не викликає жодних побоювань. Але виникла інша небезпека.
На просідання ґрунту під вежею звернули увагу у середині 1990-х, коли чергові виміри показали відхилення від вертикалі на 215 мм (допустима норма — 164 мм). На цій позначці відхилення зафіксувалося, але спрогнозувати поведінку десятиметрового земляного шару під вежею ніхто не наважувався. Тому на тривалий час встановлення нових антен та обладнання було призупинено. Якщо нахил запорізької телевежі перевищив би допустиму норму, то вона могла торкнутися електричних проводів, що обов’язково призвело б до великої пожежі.
Гроші на реконструкцію знайшли лише у середині «нульових». Саме тоді було проведено необхідний комплекс робіт та випробувань на міцність та стійкість споруди. Вони показали, що тепер вежа стоїть надійно і падінню вдалося запобігти.
Поступово телевежа продовжувала обростати різноманітним обладнанням, зокрема і тим, що забезпечувало інтернет-зв’язок. Одного разу це зіграло злий жарт – у 2021 році блискавка вдарила у вежу і вивела з ладу все обладнання, що на ній знаходилося. Це призвело до тимчасових масштабних проблем із радіотрансляціями та доступом в інтернет у декількох районах Запоріжжя.
Однак справжні випробування чекали на вежу попереду. Так вже сталося, що більшість Запорізької області було окуповано протягом перших днів повномасштабного вторгнення у 2022 році. Через деякий часокупанти почали блокувати там доступ до проукраїнських ресурсів та моніторити різноманітні месенджери, тому розповсюджувати правдиві новини з вільної території було доволі важко. І тут стала в нагоді телевежа, з якої можливо вести радіомовлення на окуповані території.
Звісно, довго таке росіяни терпіти не стали. Оскільки ракети їх є високоточними здебільшого на папері та у заявах Рособоронекспорту, то жодна ракета, випущена у вежу, в ціль ще не влучила. А от навколишнім територіям діставалось не раз і не два.
В вересні 2022 року внаслідок прильоту декількох ракет постраждала територія в районі площі Фестивальної. Пізніше ракети падали на парковку біля обласного управління поліції. А в березні 2023 року окупанти влучили у п’ятиповерхівку, що знаходиться відносно поблизу телевежі. Сама телевежа зазнавала деяких ушкоджень, але незначних.
Росіяни і в подальшому не полишили планів знищення телевежі. Зокрема, у липні 2023 СБУ спіймала двох зрадників-колаборантів. В їх плани, зокрема, входив підрив телевежі таким способом, щоб вона впала на розташоване поряд управління поліції, спричинивши серйозні руйнування та пожежу. На щастя, цьому вдалося запобігти.
Таким чином, вежа і сьогодні служить Україні, Запоріжжю та його містянам. Можливо, колись післязавершення війни вона вже не буде потрібна і буде слугувати хіба туристичним об’єктом. Але поки що до цього дуже далеко.
[…] вулиці збудували наприкінці 1950 – 1960-х років. Телевізійна вежа – найвища споруда міста (близько 180 м). Біля телецентру […]
[…] і найвища телерадіовежа Львова розташована на Високому Замку. Збудована в […]