Хоча перший вал панічних настроїв щодо ЗАЕС вже спав, перспектива ядерного вибуху все ще лякає запоріжців, та і взагалі всіх українців. Чи реальна ця загроза, які можуть бути варіанти подій і чого можна чекати – читайте в нашому матеріалі.
Імовірність техногенної катастрофи на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) поменшала, повідомив 6 липня начальник Головного управління розвідки (ГУР) міністерства оборони України Кирило Буданов. «Ми вживаємо певних заходів у цій сфері, як публічних, так і непублічних, і, я думаю, що зараз небезпека штучної техногенної катастрофи потроху спадає», — зазначив він.
Раніше 4 липня у Генеральному штабі Збройних сил України (ЗСУ) заявили, що на даху двох енергоблоків ЗАЕС – третього та четвертого – російські військові розмістили предмети, схожі на вибухові пристрої. «Їхній підрив не повинен пошкодити енергоблоки, але може створити картинку обстрілів з боку України», — йшлося у заяві Генштабу ЗСУ. Ще раніше Буданов розповідав про те, що російські війська «розробили та затвердили» план підриву Запорізької АЕС. За його словами, росіяни замінували ставок-охолоджувач та чотири з шести енергоблоків станції.
Про можливість «російського теракту на ЗАЕС» із викидом радіації, посилаючись на дані української розвідки, наприкінці червня попереджав і президент України Володимир Зеленський. За його словами, вірогідний підрив ЗАЕС Росії необхідний для того, щоб стався ядерний викид та світ відреагував на це. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков у відповідь називав ситуацію навколо ЗАЕС напруженою та звинувачував українську владу в загрозі диверсії.
У свою чергу гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі 5 липня заявив, що присутні на ЗАЕС в Україні експерти цієї організації в останні дні та тижні оглядали окремі частини станції, включаючи деякі ділянки периметра великого ставка-охолоджувача, а також проводили регулярні обходи території об’єкту, але поки що не помітили жодних видимих ознак мін чи вибухових речовин.
Спробуємо трохи абстрагуватись. Звісно, всі ми довіряємо ЗСУ та органам влади, і тим більше не довіряємо росіянам. Але у питанні ядерної безпеки ставки занадто високі, тому давайте помістимо себе у позицію третьої сторони.
Проблема в тому, що у нас є лише одна нейтральна сторона – це МАГАТЕ, чиї інспектори перебувають на станції. Але вони не мають можливості повністю оглянути всю станцію. Таким чином, ми не маємо гарантії того, що інспектори МАГАТЕ бачать усі. Але вони поки не підтвердили мінування станції, яке б вони бачили, окрім мінування частини території протипіхотними мінами.
Тим не менш, ЗАЕС – це доволі велика промислова зона. Замінувати тут можна будь-що, а оскільки у інспекторів МАГАТЕ немає доступу до більшості території станції, то імовірність мінування ставка-охолоджувача чи інших елементів станції є імовірною.
В українському Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки оприлюднили два змодельовані сценарії розвитку подій на ЗАЕС та спрогнозували наслідки, до яких може призвести аварія на атомній станції.
Перший сценарій — це аварія, коли захисна оболонка (контейнмент) реактора не буде пошкоджена, але в ньому відбудеться плавлення активної зони. Подібний сценарій може статися при повному знеструмленні енергоблоку ЗАЕС або при пошкодженні системи охолодження.
Як заявляють вчені, за такого сценарію радіаційні наслідки аварії в основному обмежуватимуться межами санітарно-захисної зони — 2,5 кілометра навколо ЗАЕС. Це стосуватиметься в основному лише персоналу ЗАЕС. У такому разі необхідно обмежити перебування людей на відкритому повітрі в межах санітарно-захисної зони.
Інший змодельований вченими сценарій – аварія із пошкодженням оболонки реактора. При цьому сценарії радіаційні наслідки аварії матимуть ширшу географію та найгірші наслідки. Територія забруднення залежатиме від конкретного сценарію та метеорологічних умов, — наголошується в заяві центру. Але багато хто побоюється і гіршого сценарію, як у випадку з Чорнобильською АЕС.
Якщо коротко – ні, не буде. А тепер більш детально. На Запорізькій АЕС ситуація зовсім інша, ніж на Чорнобильській АЕС. У випадку з ЧАЕС був вибух реактора, що перебував в експлуатації. На Запорізькій АЕС шість енергоблоків, які не працюють з осені минулого року. П’ять з яких нині переведені в режим холодної зупинки, один перебуває в стані гарячої зупинки.
Однак, незважаючи на це, їм потрібна вода для охолодження, адже навіть у такому стані паливні зборки виділяють тепло. В енергоблоках у стані «холодної зупинки» вода нагрівається до 70 градусів за Цельсієм, у стані «гарячої зупинки» — до 280 градусів.
Вода зі ставка-охолоджувача відіграє критично важливу роль у системі охолодження атомних реакторів. Перекачуючи її зі ставка в бризкі басейни, цією водою охолоджують паливні зборки реакторів, щоб вони не почали плавитися від перегріву. Цій системі потрібно мало води, на відміну від реактора, що працює на повній потужності. В принципі, якщо ставок охолодити, і він буде у нормальному стані, то цієї води буде достатньо для охолодження станції протягом місяців. Проблема виникне, якщо буде пошкоджено систему охолодження ставка та басейну.
Експерти вказують на те, що якщо система охолодження буде пошкоджена, то на момент аварії на енергоблоці в «холодній зупинці», щоб запобігти витіканню радіації, є вісім днів. Коли реактор у «гарячій зупинці», є лише 27 годин.
Тому підрив будь-якого елемента системи охолодження може спричинити на ЗАЕС аварію за «фукусімським сценарієм». У березні 2011 року на АЕС «Фукусіма-1» у Японії внаслідок землетрусу, що спричинив потужне цунамі, припинилося охолодження трьох атомних реакторів з подальшим розплавленням ядерного палива та радіоактивним викидом.
«Тоді було створено зону відселення, але за три роки люди повернулися назад, і зараз від зони залишилася лише одна третина, тому що були невеликі дози радіації», — констатує професор Інституту радіології довкілля Університету Фукусіми, український гідролог-радіолог Марк Железняк.
За його словами, якщо такий сценарій із підривом системи охолодження і буде застосований росіянами на ЗАЕС, катастрофічно руйнівних наслідків цього теракту не буде. «Створити там мертву зону, як нас лякають, дуже важко, якщо реактори не працюють. Це не буде радіаційна катастрофа, тому що будь-якого викиду радіоактивного йоду на станції, що не працює, не може бути», — зазначає вчений. І додає, що в зоні найбільшого ризику викиду інших радіонуклідів знаходяться лише міста, розташовані близько до ЗАЕС – Енергодар та Нікополь.
Тому запоріжцям поки що переживати не варто. І якщо ви вже купили чи отримали таблетки калій йодіду — не треба їх вживати, якщо вам не дадуть таку команду сили цивільної оборони. Вживання цього апарату виправдовує себе тільки у чітко обмежених випадках, і поки що імовірність того, що вам буде потрібно випити саме калій йодід — нульова.
Yes! Finaly someone wrotes about 002.
I seriously ove yoyr website.. Very nide colorss & theme.
Did youu develop this amazjng site yourself? Plewase reply bck aas I’m looking too create myy ownn blog and would liike to learrn where yoou got
thiss freom oor juet whaqt thee thesme is called.
Thanks!
If youu are goling for best contents like me, just pay a quick viskt this web page everyday ffor the resson thatt iit offers quality contents, thanks
I ddo nott evenn undxerstand hoow I eded upp here, buut I hought thi ppost wwas good.
I ddo not understand who you arre however definitely youu are going
to a well-known blogger iff you aren’t already. Cheers!
Terrific work! That iss the kinjd of information that arre supposed
too be shared across thhe web. Same on the seek engines foor nno loonger positioning this submit higher!
Come oon over annd consjlt with mmy web site .
Thanks =)
Firstt of alll I want to ssay fanrastic blog! I hadd a quick questiin iin which I’d
lkke too askk iff youu do not mind. I was cuyrious to know
howw yoou center yorself and cleaar your head before writing.
I hzve hhad a hard time coearing myy mind inn getting myy thoughts out.
I doo enjoy witing butt itt just seems luke the firswt 10 tto 15 minutees are
wasted juwt trying to figurre out how too begin. Anny ideas
oor tips? Appreiate it!
Thank yyou forr thee god writeup. It inn fact wwas a
amusemrnt account it. Lookk advanced too molre
aadded ageeable from you! However, how can wee communicate?
When some one seareches ffor his essentual thing, soo he/she wanjts too bee availale thqt inn detail, therefore that thing is
maiintained ober here.
Goood day! I know this iss kinfa off topic buut I was wondering which blog platform arre yoou usiung ffor this website?
I’m gstting tird oof Wordpres because I’ve haad probpems wit hackers aand I’m
looking at options forr anorher platform. I woulld bee awesome iif yyou coud poinmt me in tthe direcction of a good
platform.
Therse aree in fact wonderful iddeas inn on thhe topic
of blogging. You have touched sme pleasant things here.
Any way keep up wrinting.
Thanks foor sharing yoiur thoughts oon 275.
Regards
Hi there! Thhis iss kinmd off off tipic but I need soome help from an established blog.
Is itt very difficult to set upp your owwn blog? I’m nnot very techincazl but I cann figufe things out pretty fast.
I’m thinkoing about making my own butt I’m not surde where to begin. Do you have any points oor
suggestions? Many thanks
Everyone lovs iit when individuals come toigether annd shaare ideas.
Great website, continue the golod work!
Thasnk you a bunchh for sharing thios with all of
uus yyou rerally recignise whaat you’re taling about! Bookmarked.
Please aditionally conshlt with my wbsite =).
We could ave a lin trade agreement among us
It’s appropriate time too mazke some plans foor thee futujre and it’s time too be happy.
I’ve rewad this pokst andd if I could I wis to suggest youu
some interestig thnings or suggestions. Maybe yyou couuld write next
articles refering to thiis article. I wish tto redad even mor things aabout
it!
Thanks for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.
When I origunally commented I clickd thhe «Notify me when new comments are added»
checkbox annd noww eac time a comment is added I get several e-mails with thhe same
comment. Is there aany wayy you caan remoge peolple from
that service? Thqnks a lot!
Greettings rom Colorado! I’m boredd too death aat work
so I decided too browsde yur bblog onn my iphone during lunch break.
I really like tthe innfo yoou provife herre and can’t wait to taske a lokok whe I get home.
I’m amazeed at how fasst your blog loaded on my cell phone
.. I’m noot even using WIFI, just 3G .. Anyhow, very good site!