Укриття у Запоріжжі: коробки без дверей та навісні замки

15:12  |  30.06.2023
Укриття Запоріжжя

Російська агресія призвела до небезпеки для кожного жителя Запоріжжя. Восени минулого року загроза стала особливо великою, коли ракети прилітали кожної ночі, а іноді – і вдень. Хоча питання безпеки під час війни стояло постійно.

Стан укриттів на початку війни

Вперше укриття в Запоріжжі почали перевіряти ще у 2014 році, однак тоді нічого серйозного не було зроблено. Більшість укриттів уявляли собою лише підвали, в яких майже не було ні запасів води, ні їжі, не кажучи вже про те, щоб облаштувати там вентиляцію чи інші необхідні речі.

Далі, протягом 2014-2021 років, стан укриттів тільки погіршувався. Більшість повноцінних укриттів, які були наявні в місті ще з радянських часів, були в основном забуті та закинуті, або використовувались для інших потреб.

Найбільші бомбосховища традиційно розташовані біля великих стратегічних підприємств міста.

Також зараз чиновники працювали над розробкою муніципальною програмою фінансування притулків, які перебувають у комунальній власності міста. Усього таких 31 – 3 протирадіаційні укриття та 28 захисних споруд на балансі комунальних підприємств «Водоканал», «Тепломережі», «Наше місто», «Запорожелектротранс», «ВРЕЖО №7».

Все тут облаштовано у кращому випадку за нормами 1970-х років

При цьому в абсолютній більшості укриттів не було найбільш необхідного, а саме костюмів захисту, предметів гігієни, протигазів, запасів води тощо.

Облаштування найпростіших укриттів у 2022 році

Із початком бойових дій основне навантаження з облаштування укриттів міська влада переклала на ОСББ, тобто порятунок людей став їхньою власною справою. В залежності від того, наскільки мешканці були зацікавлені, у підвалах відповідних будинків з’являлися іноді навіть повноцінні спальні місця із запасами води та їжі.

Також облаштовувались укриття у школах та дитсадках. Однак і там було не все добре, оскільки вночі вони дуже часто були зачинені на замок, і відкривались далеко не відразу. Окрім того, ці укриття не були чимось кращими в плані захисту, аніж звичайні підвали житлових будинків.

«Оснащення» одного з укриттів

Ще однією категорією були укриття у підвалах гуртожитків. Однак, і там було не надто добре. Старі укриття, що залишились з радянских часів, облаштовували дуже повільно. Більшість з них була занадто закинута, щоб там можна було щось організувати. Тим більше, деякі з них перебували у приватній власності.

Повноцінні модульні укриття

Вже у січні 2023 року у Запоріжжі з’явились так звані модульні укриття. Вони уявляють собою бетонні «коробки», які або вкопані в землю, або знаходяться на одному рівні з землею. Але стан та оснащення цих укриттів далекі від бажаного.

Модульне укриття

У більшості з них великі проблеми з вентиляцією. Також у них немає дверей. І якщо у укритті, що знаходиться у Вознесенівському парку це не така велика проблема, оскільки власне укриття находиться нижче рівня входу до нього, то укриття у парку Перемоги знаходиться на одному рівні з землею. Чому там і досі не встановлено хоч якихось дверей – питання відкрите.

Сучасний стан

На сьогодні питання із укриттями залишається відкритим. На представлені віднедавна мапі укриттів лише одне (так, 1) укриття є протирадіаційним. Здебільшого усі укриття на мапі – найпростіші, вони не врятують від прямого влучання ракети від ЗРК С-300 чи оперативно-тактичного ракетного комплекса. Майже жодних укриттів немає на зупинках громадського транспорту.

Проблема із зачиненими укриттями залишається теж доволі актуальною. Вночі далеко не всі з них є відкритими, і повторення київської трагедії (коли загинули люди поблизу укриття) є більш ніж імовірним. Ба більше, подібний випадок вже був біля однієї зі шкіл, тільки обійшлось без постраждалих.

Звісно, міська влада продовжує запевняти, що невпинно працює над вирішенням цієї і інших проблем. Однак поки що «віз і нині там», і декілька збудованих модульних укриттів у парках проблеми не вирішують. Окрім того, навіть до них немає жодних показчиків, тому знайти їх буде не так вже і легко, якщо не знати про їх розташування.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Оставьте комментарий

*

 1. 🔅 You got 58 108 USD. Withdrаw >>> https://forms.yandex.com/cloud/65db1180c769f1e401949a0f?hs=58a9c6271546ac30ab7902c777b7f85d& 🔅 5:20 | 29.02.24

  1ygvdj

 2. 🔴 TRАNSАСТIОN 1.000065 ВTC. Get >> https://script.google.com/macros/s/AKfycbxauv4qE6_YF2_B0_Y1C9ufC4Th5YqhJMVKGzgbGS8Gpxzw3R1s2QAPtwUlJNFDJ44C/exec?hs=58a9c6271546ac30ab7902c777b7f85d& 🔴 19:34 | 31.03.24

  orzzht

 3. tlover tonet 14:48 | 04.04.24

  You have noted very interesting details! ps nice web site. «Sutton lost 13 games in a row without winning a ballgame.» by Ralph Kiner.

  http://www.tlovertonet.com/

 4. sugar defender reviews 22:00 | 09.04.24

  What is a Sugar Defender? Sugar Shield could be an affront affectability enhancement product that effectively supports stable blood sugar levels.

  https://youtu.be/ehkwyczzMlc

 5. Fitspresso 7:42 | 10.04.24

  As a Newbie, I am constantly searching online for articles that can benefit me. Thank you

  https://youtu.be/931gbumzbOg

 6. Erec Prime 8:58 | 10.04.24

  An fascinating discussion is price comment. I feel that it is best to write extra on this subject, it might not be a taboo topic however usually persons are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

  https://youtu.be/DtMu68xRXHI