Відновлення будинків у Запоріжжі: космічний цінник та скромні результати

15:00  |  26.12.2023
Ціни на відбудову в Запоріжжі

На 2023 рік в Запоріжжі було зруйновано 8 багатоповерхівок. Протягом року, нажаль, до них додалась ще одна – на проспекті Соборному. Міська влада ще в минулому році заявила, що буде відновлювати всі пошкоджені будинки. Але чому це викликало неабиякий суспільний резонанс – читайте далі.

Завищені ціни

Розглянемо як приклад будинок на проспекті Соборному, 121. Це справжнє серце Запоріжжя, самісінький центр міста. В ніч на 6 жовтня 2022 року тут, під ударами російської ракети, зазнали пошкоджень два під’їзди. Відтоді відбуваються ремонтні роботи, які тривають вже з весни 2023 року.

Перші 25 мільйонів гривень на відновлення були виділені з міського бюджету, ще 50 мільйонів надала компанія «Метінвест». Поки спеціалісти відновлювали пошкоджене, у міській раді розробляли проєкт відновлення.

Наслідки влучання російської ракети

Слідчі стверджують, що проєкт відновлення охоплює не тільки цей будинок, але й інші 7 багатоповерхівок, які постраждали від ракетних ударів у Запоріжжі.

20 квітня 2023 року депутати Запорізької міської ради на засіданні звернули увагу на бюджет майбутнього відновлення будинку. На початку весни місцева влада оцінила «Програму відновлення міста» у 1,2 мільярда гривень, з яких 350 мільйонів планували витратити протягом 2023 року. Згідно цього документу, вартість відбудови багатоповерхівки на Соборному оцінили вже у 330 млн грн. Отже, вартість відновлення однієї квартири перевищила 13 млн грн, або понад 300 тисяч доларів. Це не просто багато, а дуже багато.

Якщо подивитись вартість квартир від запорізьких забудовників, то можна дізнатись що квартири у них в середньому вартують приблизно 1.5-3 мільйони гривень, і аж ніяк не 13. Міська влада каже, що вартість відновлення набагато вища за вартість побудови.

Монополіст

Єдиний учасник торгів, щодо відбудови який зрештою й отримав підряд, заклав у кошторисах вартість цегли вдвічі вищу за ринкову, бетону — в півтора раза, стічних труб — у чотири рази. Компанія-ноунейм «Управління капітального будівництва» навіть будівельну техніку придбалавже після оголошення тендеру, а за весь 2022 рік фірма заробила 0 грн.

На зустрічах мешканці неодноразово просили в.о. мера Куртєва про допомогу, але той не надто дослухався до людей

Як вам таке? Завдяки невтомній роботі журналістів, з’ясувалося що в цілому по Запоріжжю будівельні підряди отримують або невідомі ніколи раніше фірми, або фірми які дивним образом наближені до колишніх депутатів, чиновників тощо. Один з найбільших забудовників пов’язаний з міською владою сусіднього Дніпра.

Майже у всіх випадках торги проводились без конкуренції, або взагалі не проводилися. Договір підписували «напряму», користуючись нормами воєнного стану. Тим не менше, поки що подібні дивні явища викликають увагу лише у журналістів. Правоохоронні органи поки що не ведуть жодної видимої роботи в цьому напрямі.

Що наразі

Будинок на проспекті Соборному поступово відновлюється. Там вже будують фасадні елементи на даху, закінчують приводити до ладу майбутні квартири. Міська влада запевняє, що квартири будуть вже готові до заселення людей і не потрібно буде докупляти туди кухонне приладдя, сантехніку тощо.

Відновлення будинку на Соборному 151 майже завершене

Втім, не всім мешканцям це довподоби. Багато людей хотіли б отримати компенсацію за втрачене житло та придбати собі квартиру в іншому районі міста чи взагалі переїхати. Адже жити у тому місці, де тебе мало не вбило, та загинули твої сусіди або навіть близькі зможуть не всі.

Але цю думку міська влада навіть не брала до розгляду. Не пропонувалося і купити нові квартири. І тут теж є цікаве питання – чому? Так, купувати квартири у сторонніх продавців на вторинному ринку мерія не може. Але заключити договір з забудовником на закупівлю квартир – цілком. Тим більше, що не зважаючи на війну, процес зведення нових житлових комплексів в Запоріжжі триває. Вочевидь, це вирішило б проблему житла для постраждалих швидше і за менші кошти.

Але влада вперто продовжує казати про необхідністьсаме відбудови. Це обгрунтовується архітектурною цінністю будинків. І якщо щодо будинків на проспекті Соборному це більш-менш справедливо, то яку архітектурну цінність представляють собою типові панельні багатоповерхівки? Таких будинків десятки по всьому Запоріжжю та тисячі по Україні. Ніякої естетичної потреби у їх відбудові немає.

До того ж, триває загроза обстрілів. Трагедія, що сталася з будинком за адресою Соборний, 44 в ніч на 18 жовтня. Туди влучила ракета С-300, зруйнувавши декілька квартир. І хто дасть гарантію, що у тільки-но відбудований будинок знов не прилетить ворожа ракета? Доцільніше було б законсервувати будівлі до кращих часів, надати мешканцям кошти або придбати нове житло, а про відбудову думати вже після перемоги.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter