Володимир Дахно: його мультфільми дивилася вся країна

10:00  |  29.08.2023
Володимир Дахно, Запоріжжя

Народний артист України, художник-мультиплікатор, режисер, автор сценаріїв більш ніж до двадцяти мультфільмів, найвідомішими з яких є мультфільми про козаків – усе це Володимир Авксентійович Дахно. Він народився у Запоріжжі, але тривалий час працював у Києві.

Перші кроки до малювання

Народився Дахно 7 березня 1932 року в Запоріжжі, закінчив тут школу. Після закінчення школи він спочатку вступив до медичного інституту, але майже негайно перевівся до Київського інженерно-будівельного інституту.

За словами Юрія Химича, одногрупника Володимира Дахна, під час лекцій їхній спільний час дуже часто проходив під малювання комічних сцен з козаками, які підкладали під проектор, щоб лектор показував їхні малюнки поряд із світовими архітектурними шедеврами.

Перша робота в мультиплікації

Завершивши навчання в інституті у 1955 році, Володимир Дахно деякий час працював архітектором у Києві, навіть почав працювати над дисертацією. Так, наприклад, школа №204, що на Троєщині, була збудована за його кресленнями.

Через деякий час відомі мультиплікатори Давид Черкаський та Марк Драйцун запропонували молодій людині роботу у новому творчому об’єднанні мультиплікаційних фільмів на студії «Київнаукфільм».

Першою роботою Володимира Авксентійовича та й першою зробленою картиною став мультфільм «Пригода Перцю».

Мультфільми про трьох козаків

Після семи років світ побачив його фільм «Як козаки куліш варили», від чого виникла ідея циклу веселих стрічок про козаків. Цей цикл включав в себе такі фільми, як «Як козаки сіль купували», «Як козаки наречених визволяли», «Як козаки у футбол грали», «Як козаки олімпійцями стали».

«Важко сказати, як саме у мене виникли ці персонажі, можливо, на це вплинуло те, що я є з Запоріжжя», розповідавякось Володимир Авксентійович. «Я просто вигадав трьох запорожців, подібних до трьох мушкетерів».

Разом зі своїми персонажами

А головні герої мультфільму – запорізькі козаки Грай, Око та Тур стали найвідомішими казковими персонажами серед українських мультяшних героїв.

Український композитор Ігор Поклад згадував, що у 1972 році його запросили працювати над музикою до мультфільму про козаків, пообіцяли, що це буде цікава робота. А за кілька днів у квартиру композитора прийшов Володимир Авксентійович Дахно, який спочатку коротко розповів про що йдеться, а потім почав усе це показувати.

Він бігав по кімнаті, змахував руками і видавав різні звуки: показував як шумить вітер, зображував гуркіт каміння, що падає, молодецьки свистів, просто як справжній козак. Закінчивши показувати це все, Володимир Авксентійович сказав, що все те, про що він розповідав і показував, він хоче монтувати та малювати під музику Ігоря Поклада, а на завершення показав аркуш із цифрами та текстом, приблизне розкадрування.

Повномасштабний мультфільм

Через деякий час Володимир Дахно звернувся до Ігоря Поклада із пропозицією зняти повнометражний мультфільм. Він пропонував випустити знамениту «Енеїду» Івана Котляревського.

Не зважаючи на свою славу, Дахно був дуже скромною людиною

Робота над мультфільмом розпочалася у 1990 році. Зазначимо, що замовником виступила компанія «Союзтелефільм». Однак, до середини 1991 року, коли мультфільм був практично виготовлений, зрозуміли, що величезна держава розвалюється і «Енеїда» нікому не потрібна.

Володимир Дахно та Ігор Поклад продовжили роботу, без жодного фінансування, практично на голому ентузіазмі. Ігор Поклад записував фонограми у студії, платив музикантам гроші зі своєї кишені. Володимир Дахно із художниками малювали усі сцени майбутнього мультфільму.

Усі вирішили: треба закінчити роботу над мультфільмом, що і було зроблено. Щоправда, ніхто не збирався платити обіцяні гонорари, замовникові картина не потрібна, відмовлялося і Міністерство культури. Зрештою, мультфільм вийшов. Але гонорар за нього був сміхотворним, його ледве вистачило, щоб відзначити вихід картини.

Останні роки життя

Потім було зроблено ще кілька мультфільмів і студія припинила існування. Натомість, козаки Володимира Дахна навіть побували у політиці. Надворі стояв 1999 рік, одним з кандидатів був такий собі Юрій Костенко.

Його однопартійці випустили газету, де було використано портрети мультяшних козаків. Володимир Авксентійович дуже здивувався перетворенням персонажів, адже він знімав картину для дітей, а тут політика. У результаті на друкарню, що надрукувала цю продукцію, було подано судовий позов.

В останні роки життя

Відомий режисер хотів зняти мультфільм-перевертень за мотивами поеми Олександра Пушкіна «Руслан та Людмила». Ще Володимир Авксентійович Дахно хотів зняти повнометражний фільм, присвячений козакам.

Його героїв знала не тільки вся Україна, а і увесь колишній СРСР. Його героїв хто тільки не використовував — від політиків до власників різноманітних магазинів. Якби Дахно, як належне, отримував роялті за використання своїх персонажів, то жив би дуже забезпеченим. Натомість, він обходився невеличкою пенсією і жив дуже скромно. Помер він 28 липня 2006 року.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter