Ретро

Як німців на Запоріжжі з Хортиці виселяли

Наприкінці ХІХ століття у Росії виникають націоналістичні течії, які намагаються пов’язати проблеми, що виникли у державі, із засиллям німців. Крім того, їх звинувачували в тому, що німецькі селища утискують розвиток господарств російських селян, забирають землю,…

Склад населення Бердянська на початку його заснування

Однією з характерних ознак дослідження історії наших міст (ця наука зветься урбаністикою), що при все зростаючому інтересі до історичної урбаністики в цілому і до історії окремих міст Південної України зокрема, минуле більшості населених пунктів все…

Нові мешканці Запоріжжя 60 років тому

Підприємства-гіганти Запоріжжя, збудовані в короткі терміни, потребували значних людських ресурсів, тож до нього спрямовуються численні «мігранти» з інших населених пунктів. Тож за невеликий період основна частина його мешканців стає «новоприбулими», або «не-містянами». Тобто людьми, які…

як проводжали запоріжців в армію 50 років тому

Зараз традиції проводів на військову службу майже повністю відкинуті. Масова мобілізація, пов’язана з російською агресією, не залишає час для веселощів чи якихось обрядових дійств. Але колись «похід» в армію був доволі важливою віхою в житті,…

Материнство в Запоріжжі 30 років тому

Навіть сьогодні бути мамою непросто, а тридцять років тому це було набагато складніше. Сьогоднішні мами переживають набагато менше побутових проблем. Так, раніше було багато безкоштовних сервісів, але як вони працювали – читайте нижче. Материнство —…

Покинутий автосалон у Запоріжжі

Донедавна ця покинута будівля нагадувала всім про початок 1990-х років. Тоді в місті з’явилось багато нових бізнесів, про які раніше ніхто і не чув. А «герой» нашої сьогоднішньої розмови – автосалон, який став одним з…

Ковбасні туристи, Запоріжжя

Для молодих людей, які вже звикли до великої кількості продуктових мереж, ця назва може здатися дикою. Але ні, жодної схожості з уболівальниками московського «Спартака» (якщо хтось продовжив ряд із м’ясною гастрономією) тут немає. А от…

Комсомольска школа, Запоріжжя

На Хортиці можна помітити багато різноманітних покинутих будинків радянської доби. Але комплекс колишньої комсомольскої школи і зараз виділяєтьсясеред інших. Ця велика будівля колись регулярно збирала всередині себе десятки молодих людей з усього півдня України. Що…

Дозвілля Бердянська у XIX столітті

У провінціальних містечках, таких як Бердянськ, ситуація з дозвіллям у XIX столітті була занадто запущеною. Жожної організації цього самого дозвілля ніхто не робив. Саме тому найчастішим видом відпочинку місцевих тоді були або бійки, або пияцтво….

Курортний відпочинок на початку XX століття

Цілющі властивості курортів нашого краю були чудово відомі ще з початку минулого століття. Вже тоді тут засновували грязелікарні, курорти та рекреаційні центри. Поступово ця інфраструктура набувала все більшого розвитку, і навіть одразу після закінчення громадянської…

Злочинці Бердянська

Скільки існує людство та людське суспільство, стільки існують і злочинці. Хтось з них краде, хтось вбиває заради наживи, а хтось — і заради насолоди чи ще з якихось власних мотивів. Як би там не було,…

Опанас Фірсов

1942 року Сталінську премію за створення “тридцятьчетвірки” отримали троє: генеральний конструктор Михайло Кошкін, його заступник Олександр Морозов та начальник конструкторського бюро Микола Кучеренко. Головним «батьком» Т-34 вважається Кошкін. Він був великим організатором, дуже багато зробив,…

Феодосій Щусь

Феодосій (Федос, також іноді можна зустріти і Федір) Щусь був найколоритнішим з повстанців армії батьки Махно. Навіть манера одягатися була екстравагантною: гусарський доломан німецького зразка сусідив з матросською безкозиркою лінкора «Іоанн Златоуст», на шиї красувався…

Олена Солод, Запоріжжя

Запорізький Бен Ладен, ню-фото на проспекті та публічний стриптиз на телеканалі — це все про неї. Сьогодні пригадуємо Олену Солод, що колись була головним фрік-політиком Запоріжжя. Таких жінок у мсцевій політиці не було, і мабуть,…

Віктор Кущ, Запоріжжя

Віктор Максимович Кущ був одним з тих офіцерів, які намагались створити армію першої української держави. Нажаль, їх зусилля не допомогли досягти успіху і зробити Україну незалежною. Але пам’ять про них слід все ж зберегти, особливо…

Володимир Дахно, Запоріжжя

Народний артист України, художник-мультиплікатор, режисер, автор сценаріїв більш ніж до двадцяти мультфільмів, найвідомішими з яких є мультфільми про козаків – усе це Володимир Авксентійович Дахно. Він народився у Запоріжжі, але тривалий час працював у Києві….

Махновці у Запоріжжі

Махно декілька разів входив до Олександрівська. Перебування махновців у місті не було надто тривалим, але і досі супроводжується багатьма міфами. Прийшов час пригадати ті далекі події та розбиратись, як все було насправді, і що є…

Бомбардировщики над Запорожьем

считают, что после этого война для нашего города совершенно закончилась. Но это не совсем так, поскольку на правом берегу еще долго держали свои позиции немецкие солдаты. Кроме того, бдительный взгляд немецкой авиации следил и за местной железнодорожной станцией.

Аэродром Запорожье

Аэропорты и аэродромы всегда в народном понимании были объектами с высоким уровнем безопасности и охраны. Что уж говорить о военных аэродромах, где, казалось бы, должны быть постовые, имеющие право стрелять без предупреждения. Но что вы…

Порой старые документы могут позволить узнать довольно интересные факты. Так, жильцы некоторых запорожских домов даже не подозревают, что могло некогда находиться по этим адресам. Относительно недавно стала известна судьба дома адресу ул. Жуковского, 76.

Празднование Нового Года — всегда очень радостное и масштабное событие для горожан. Оно часто сопровождается массовыми народными гуляниями, различными торжествами и новинками. Давайте посмотрим, чем отличалось празднование прихода очередных 12 месяцев в разные годы. Масштабные…

Наверняка многие из вас видели красивое здание вблизи площади Свободы, а кто-то, возможно, даже бывал в нем внутри. Когда-то в прежние времена тут находилась первая запорожская электростанция. С тех пор здание претерпело немало бед и…

Замок Вальман Запорожье

Давайте вместе проверим, что вы помните о тех, кто основал многие предприятия нашего города. Меннониты оставили о себе добрую память в лице красивых зданий, и поныне составляющих основную архитектурную ценность в Запорожье.

Запорожье ил 18
Тест

Мы регулярно рассказываем Вам о прошлом нашего города и о людях, создававших его историю, его почетные (или не очень) страницы. Сегодня пришло время проверить свои познания о Запорожье, а также свою память, если Вы прочли каждую нашу статью о любимом городе.

Владимир Маяковский, Запорожье

Все знают, что в Запорожье есть площадь Маяковского и аллея его же имени. Но мало кому известно, что в нашем городе Маяковский действительно побывал, хотя и один раз. Сегодня мы вспомним, как это было, какую…

Мы уже рассказывали нашим читателям о том, что автомобили производства запорожского автозавода успешно продавались не только внутри СССР, но и экспортировались за границу. Там эта машина считалась дешевой и особенным спросом не пользовалась, выигрывая лишь за счет цены. Дилеры активно пытались найти способ повысить уровень продаж, и одним из вариантов стал новый мотор.

Мотор, Запорожье

История запорожского автопрома полна различных курьезных случаев. Один из них связан с созданием двигателя для будущего запорожца. Проектирование шло по двум разным направлениям. Какое из них выбрать – вопрос был серьезным и открытым. Как оказалось, одним из факторов выбора стал курьезный случай.

Автозавод, Запорожье

Не секрет, что во время Холодной войны шпионы противоборствующих стран активно пытались узнать всю интересующую их информацию о промышленной мощи страны-противника. В рамках этой борьбы разведчики-нелегалы неоднократно пытались проникнуть в промышленные центры страны советов. Одним…

Отопитель ЗАЗ, Запорожье

Мы уже рассказывали о автомобилях «Запорожец». Это был по-настоящему народный автомобиль, над которым хоть и подшучивали, но по-доброму и все же любя. Ругают ЗАЗы в основном те, кто на них не ездил и не имеет…

Стешенко, Запорожье

Запорожские автомобили известны далеко за пределами нашего города. Мы уже рассказывали о истории их создания, но пришло время рассказать и о человеке, без которого, возможно, той же «Таврии» никогда не было бы на белом свете. Владимира Стешенко не очень любили в Москве, и при этом боготворили в Запорожье. Давайте разберемся, как так вышло.

Статьи о прошлом Запорожья — наша виртуальная машина времени с встроенным экскурсоводом.