Захисники України: як гепард дострибне до Криму, або історія бригади «Кара-Даг»

11:31  |  25.07.2024
історія бригади "Кара-Даг"

Ще минулої весни всю Україну вкрили агітаційні плакати, що запрошували на службу в бригаду «Кара-Даг». Названа ім’ям однієї зі знаменитих кримських вершин бригада викликала подив — що це за новий підрозділ? Насправді ж нове було тільки в назві, а історія підрозділу доволі довго.

До 2014 року

Полк спеціального призначення «Гепард» було створено 1994 року. З тих пір основним його призначенням була охорона громадського порядку. Бійці полку слугували підсиленням для частин Внутрішніх військ та спецпідрозділів міліції (того ж «Беркута») при проведенні масових заходів, спортивних матчів тощо.

Бійці полку у 2013 році

Основною проблемою для спецпризначенців вважались банди хуліганів, неконтрольовані футбольні фанати, можливо — невеликі угрупування злочинців, до затримання яких теж періодично долучали бійців полку. Девізом підрозділу було «Перший серед рівних», знаменитий латинський крилатий вислів.

Всяке бувало, але, за великим рахунком, серйозних випробувань на долю бійців полку не випадало. Так тривало довгі роки, аж до початку Революції гідності. Тоді для протистояння протестувальникам почали залучати і спецпризначенців.

На щастя, ніхто тоді не загинув, та і злочинами проти людяності ніхто себе не заплямував. Однак переживати було ніколи — розпочались стрімкі події у Криму, а потім і сепаратистський шабаш на Донбасі. Бійці «Гепарда» відправились на буремні території сходу України.

Бійці полку повертаються в Запоріжжя після ротації на Донбасі

АТО і пізніші часи

Внаслідок довгих років бездіяльності та відвертого шкідництва виявилося, що майже всі силові структури знаходяться в стані стагнації. Щойно призначений міністр оборони доповів, що до бою готові лише 6 тисяч військових — і це на всю Україну! Тому залучення до бойових завдань спецпризначенців міліцейських структур було цілком виправданим кроком.

На перших порах запорізькі бійці підтримували порядок в Луганську. На той момент окремі банди сепаратистів контролювали хіба окремі будівлі, а в цілому в місті ще зберігався відносний порядок. Однак скоро ситуація змінилась, і «гепардівців» з міста вивели.

Бійці бригади у 2021 році

Далі спецпризначенці чергували на різних пунктах пропуску протягом спекотного літа 2014 року. До певного часу все було відносно тихо, однак 16 липня 2014 року сепаратисти розпочали атаку на пропускний пункт Маринівка. Бій був нерівним, ворог застосував зокрема і бронетехніку. В тому бою загинув Герой України лейтенант Богдан Завада. Ще два офіцери зазнали важких поранень. Щоб врятувати їм життя, командир зведеного підрозділу Андрій Беляєв прийняв рішення вийти на територію Росії і звернутись до Куйбишівської лікарні. Однак, нажаль, і це не допомогло врятувати життя одного з них, майора Івана Якушина.

В подальшому запорізькі нацгвардійці ще неодноразово несли службу в зоні АТО/ООС, однак більше настільки трагічних історій в бойовій роботі полку не траплялось. Доречі, він був перейменований у 9-й полк оперативного призначення імені Героя України лейтенанта Богдана Завади Національної гвардії України. З цією назвою полк і зустрів повномасштабне вторгнення.

Повномасштабна війна

За 10 днів до повномасштабного вторгнення на території полігону полку

Як так сталося, що майже жодних частин, які мали б прикривати Запорізьку область за передвоєнним планом не було розміщено — окрема загадка та історія. За спогадами тодішнього командуючого угрупуванням «Південь» Соколова, на Запоріжжі він мав лише один батальон та танкову роту.

Підрозділи ТРО теж толком не були сформовані, а артилерійський підрозділ ВМС в Бердянську був за великим рахунком кадрований, і не мав достатньої кількості особового складу. От так і виявилось, що чи не єдиною більш-менш потужною силою були нацгвардійці, зокрема і 9-го полку.

Саме їм і довелось закривати свобою гігантську дірку на фронті, не пропускаючи ворога в Запоріжжя. Бійці полку воювали під Малою Токмачкою та інших пунктах Оріхівського району. Ворог, зустрівши спротив нацгвардійців, вимушений був зупинити своє вільне просування територією області. Плани захопити обласний центр були зруйновані. В подальшому бійці 9-го полку були нагороджені президентською відзнакою «за мужність та відвагу».

Також частина бійців воювала в Маріуполі, куди була направлена ще напередодні повномасштабного вторгнення. Цей підрозділ згодом разом з іншими українськими силами знаходився на «Азовсталі», де і здався згодом в полон окупантам згідно домовленостей. З тих пір Україна безуспішно намагається повернути своїх людей додому.

Гвардія наступу

В січні 2023 року 9-й полк було перетворено у 15-у бригаду Національної гвардії. Одночасно стартувала масштабна піар-кампанія під назвою «Гвардія наступу», в рамках якої ряд підрозділів отримали нову назву та повинні були слугувати одними з лідерів майбутнього контрнаступу для звільнення територій.

Запорізька бригада отримала назву «Кар-Даг» і девіз «Піднімемо прапор над Кримом!». Підрозділ зріс чисельно і отримав якісно нові задачі. Втім, нажаль, оснащення технікою залишало бажати кращого. Новітньої зброї не вистачало, як і багато чого іншого.

Бригада приймала участь у контрнаступі літа 2023 року. Нажаль, досвід нацгвардійців, що досконало знали цю ділянку, не був використаний вищим командуванням. Саме тому операція, можливо, і завершилась невдачею. Втім, ці події ще будуть, мабуть, предметом досліджень.

А поки що бійці «Кара-Дагу» продовжують воювати, стримувати ворога та готуватись піти вперед, коли буде час. Будемо вірити, що колись і наш запорізький гепард дострибне до вершин кримських гір!

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Популярные материалы

Комментирование закрыто.