Найбільш небезпечні місця Запоріжжя: тут краще не ходити

17:58  |  04.06.2024
Найбільш небезпечні місця Запоріжжя: тут краще не ходити

Занедбані місця завжди таять у собі щось таємниче. Колись тут сотні людей, все працювало і вирувало життя. Зараз же ми бачимо руїни та порожні очниці вікон. Сьогодні ми здійснимо віртуальну прогулянку найбільш відомими покинутими місцями Запоріжжя і дізнаємося, що потрібно зовсім небагато часу, щоб на вигляд цілком нормальна будівля перетворилася на нетрі і нічліжку для бомжів.

«Росія», така про яку ми мріємо

Ресторан «Росія» збудували в центрі міста в 1974 році. У радянські роки це було одне з найпопулярніших місць відпочинку для мешканців Запоріжжя, оскільки тут було кілька барів, пара обідніх залів та окрема банкетна зала. Особливою популярністю користувалися фірмові коктейлі. Один з них називався «Золота куля», рецепт був простий — шампанське змішували з коньяком.

Популярність заклад почав втрачати з початком «перебудови», і остаточно закрився вже 1992 року. Втім, починаючи з 1995 року, тут знову почало теплитися життя. Тут у різний час були боулінг-клуб, рок-кафе, місця збирання неформалів та приміщення під їхні проекти. На початку 2000-х тут був навіть гей-клуб. Вся біда в тому, що ніхто не хотів викупити будівлю повністю, а тому вона поступово занепадала, тому що не робилося ніякої реконструкції. Згодом будинок перейшов у приватну власність. Нині ним нібито володіють структури, пов’язані з Євгеном Анісімовим, колишнім тіньовим господарем Запоріжжя часів Януковича.

На даний момент територія повністю занедбана та доступна до відвідування, хоча всередину ресторану ви і навряд чи потрапите (входи заварені). Але через аварійний стан покрівлі (на ньому вже ростуть дерева) це дуже небезпечно. Сходи теж не в кращому стані. Можливо, колись вдасться повернути будинок у комунальну власність або знайти хорошого інвестора. Ресторан розташований поблизу центральної алеї парку Трудової слави, у центрі міста.

Дивно, що об’єкт на такій дорогій землі продовжує залишатися нічліжкою для бомжів та бродячих тварин, а не перебудований під сучасні потреби. Добре було б, якби і справжня Росія почала виглядати так само, як і однойменний ресторан.

Закинутий морг

На початку 90-х років почали вирішувати питання, яке давно назріло. Вся справа в тому, що 5-а міська лікарня (за фактом, це центральна лікарня Запоріжжя) не має ні власного моргу, ні спеціалізованої лабораторії. Крім того, мали побудувати і семиповерховий корпус, призначений для корпусу швидкої допомоги. На 1996 рік було готово 70% п’ятиповерхової будівлі, в якій мали розміститися морг та лабораторія.

Але, як завжди, не вистачило фінансування. Будівля прийшла в запустіння, і перетворилася на кубло для бомжів. Любителі наркотиків теж не оминають будівлю стороною. Деякі бомжі мешкають тут уже багато років, налагодивши навіть деяку подобу побуту – стоять знайдені десь на звалищі крісла, ліжка та матраци. Знайти тут шприц або бонг (відоміший у нас під назвою «бульбулятор») — простіше простого.

Людей тут можна зустріти рідко, але навряд чи ця зустріч залишить приємні спогади та і взагалі буде радісною. Жодної надії на добудову чи перепрофілювання будівлі немає. Тож воно ще довго залишатиметься пам’яткою безгосподарності та розсадником злочинності. Поодинці тут краще не з’являтися.

Колишній інститут тваринництва

Повна назва організації звучала так: «Центральний інститут механізації та електрифікації тваринництва». Крім будівлі, про яку йтиметься, до інституту належала маса підсобних господарств, що розташовувалися на острові Хортиця. Інститут працював починаючи з 1930-х років і з перервою на війну існував до 2007 року. 2007-го його закрили, а будівлю нібито “законсервували”.

Дуже скоро двері були зламані, і з колишнього інституту почали тягнути все, що погано лежить – від шибок до дверей до кабінетів, не кажучи вже про меблі. Вандали вирвали навіть дроти зі стін. Будівля почала активно руйнуватися починаючи з 2019 року.

Керівництво заповідника “Хортиця” неодноразово порушувало питання про передачу будівлі під їхню юрисдикцію, щоб можна було провести реставрацію та налагодити охорону, але справа поки що не зрушила з мертвої точки. Об’єкт, як і раніше, знаходиться у віданні Академії аграрних наук, якої немає до нього жодної справи. На 2023 рік будинок знаходиться в жахливому стані. У ньому кілька разів була пожежа, обрушилася частина перекриттів та покрівля. Від остаточного перетворення на типову «бомжатню» його, як не дивно, врятувала війна і особливий контроль за територією Хортиці.

Будівля «Запоріжгромадянпроекту»

Раніше в цій будівлі знаходився інститут, який проектував багато будівель міста. Наприклад, будівля цирку, Будинок Побуту, різноманітні школи та багато іншого. Але з початком розвитку приватного підприємництва і появи безлічі проектних фірм все занепало.

Будівля поступово занепадала, остаточно все почало руйнуватися приблизно з 2017 року. У 2018 році було повністю знищено колишні виробничі приміщення, а у 2019 звідси вивезли архів конструкцій будівель та споруд (дивно, що він взагалі вцілів).

На сьогоднішній день будівля є жалюгідним видовищем. Перекриття перебувають у аварійному стані. Частково обвалилися стелі та підлоги. Скрізь вибите скло, частина з них погано тримається в рамах і завжди може впасти комусь на голову. Загалом, якщо вирішите сюди зайти, спочатку добре подумайте.

По всій території валяється різноманітне сміття. Крім того, до будівлі часто проникають безхатченки, а також наркомани. Остання категорія візитерів залишає після себе сувеніри на кшталт пристосувань для куріння сумішей або шприци, що також додає небезпеки та незручності при відвідуванні. Тому краще сюди не ходити, якщо ви не затятий шукач пригод.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter