Запорожці та «ковбасні» туристи — історія одного конфлікту

12:06  |  21.11.2023
Ковбасні туристи, Запоріжжя

Для молодих людей, які вже звикли до великої кількості продуктових мереж, ця назва може здатися дикою. Але ні, жодної схожості з уболівальниками московського «Спартака» (якщо хтось продовжив ряд із м’ясною гастрономією) тут немає. А от з самими мешканцями Москви — є.

Походження явища

Народилося воно ще за радянських часів. Справа в тому, що різні міста проходили по різних категоріях постачання. І низька категорія означала те, що наприклад м’яса в магазині ви не знайдете, а про знамениту ковбасу можете навіть і не мріяти.

«Ковбасними» називалися поїзди, спеціально організовані місцевою владою для поїздки мешканців у великі міста регіону (або Москву) для закупівлі ковбаси та інших дефіцитних продуктів до свят. Часто такі поїзди пускали на Новий рік. Пізніше назва поширилася й на електрички — люди спеціально затарювалися в універмагах, а згодом везли добро в область. З’явилася навіть загадка-анекдот: «довгенький, зелененький, ковбасою пропах».

Потяг прибув до Москви, більша частина його пасажирів дуже скоро буде спустошувати магазини

У випадку з Москвою впоратися можна було за вихідні, навіть якщо живеш в іншому регіоні: у п’ятницю після роботи люди сідали на потяг, вранці в суботу були вже в Москві. Цілий день вони робили покупки, увечері в суботу виїжджали зі столиці та опинялися в неділю вдома. В Україні подібні поїздки теж практикувались, здебільшого до Києва та Одеси.

Характерною рисою цього явища за СРСР було те, що їздили не тільки за продуктами. Так, вони були найчастішим «вантажем», але далеко не єдиним. Закупали і різноманітну техніку, електроніку, відеокасети, одяг, книги і навіть шпалери.

Розпад СРСР

Після розпаду радянської держави все змінилося. Тепер з’явились проблеми з продовольством від того, що сільське господарство у Росії було дуже не розвиненим, і на всіх не вистачало. Навіть у Москві були проблеми з купівлею продовольчих товарів. Продовольча криза стояла дуже гостро.

Саме тоді автобуси з туристами і почали курсувати Білоруссю та Україною. Офіційно це, звичайно ж, оформлялося як культурне дозвілля трудящих або як екскурсійний рейс. На профспілкові кошти виділявся автобус, який віз народ подивитися різноманітні пам’ятки у тому чи іншому місті.

Але, звичайно, ніхто ніяких пам’яток не дивився. За кілька годин потрібно було оббігти якнайбільше магазинів, щоб повернутися додому з повними сумками. Про черги у ті часи ходив навіть анекдот:

Що викинули? За чим стоїмо?

Так Ремарка якогось дають!

А це краще чи гірше кримплена?

Не знаю, не пив!

Черги давали змогу навіть робити невеликий бізнес: місця в них продавали

І сміх, і гріх. Але люди і справді стояли в чергах у будь-які магазини, якщо не мали заздалегідь складеного чіткого плану, що потрібно купити. Втім, більшість гостей із сусідніх республік цілком знала що робити. Особливо багато доводилось їздити за продовольством росіянам. У них того самого м’яса чи ковбаси могло або просто не бути, або вони продавались по завищеним мінімум втричі цінам.

Ковбасні рейси

Таким чином, росіяни змушені були шукати шляхи вирішення своїх продовольчих проблем. Основним шляхом більшість їх бачила візит до сусідньої України. Тут в магазинах були і м’ясо, і ковбаси, і молоко і багато чого іншого. До того ж, все коштувало набагато дешевше. Окрім магазинів, увагу росіян привертали і різноманітні базари. Там купити можна було ще і при менших чергах. Втім, була і своя хитрість – оскільки базарні торговці дуже швидко бачили «не своїх», цінник відразу збільшувався.

У дні прибуття потягів пройти в магазині було буквально ніде

Якщо їхали за радянським класичним рецептом – потягом, то у зворотній бік такі «туристи» викупали всі місця в купе, щоб напхати туди побільше продуктів. Виглядало це дуже смішно.

Але мешканцям Запоріжжя, як і Києва чи Харкова було не до сміху. Прибуття «ковбасних» потягів чи автобусів означало те, що з прилавок магазинів продукти будуть буквально щезати. Тому ідучи вечором з роботи, запоріжці могли зіткнутись з тим, що продуктів буквально немає, або залишилось з них небагато. Тому подібних «туристів» м’яко кажучи, не дуже любили і ставились до них з негативом.

Адже якщо туристи і робили поупки, то все брали ящиками та кілограмами. Після них в магазині залишались хіба пусті полиці. А оскільки туристів приїжджало одразу багато, то на день про якісь покупки місцеві мешканці могли просто забути. З урахуванням того, що продовольче постачання в самій Україні було не ідеальним, то іноді якісь продукти могли просто зникнути на декілька днів з продажу.

Конфлікти

Звісно, все вищеописане не могло не призвести до зіткнень «туристів» і місцевого населення. Наприклад, одного разу місцева мешканка забігла на ринок, щоб купити продукти перед роботою. Вона попросила щоб велика черга, що вже сформувалася, пропустила її. Черга складалася з приїжджих, які пропускати жінку відмовились. Почався галас і конфлікт, який ледь вдалося припинити і він не перейшов у серйозну бійку.

Інші подібні ситуації нерідко траплялись поблизу обласної бібліотеки. На тамтешній зупинці на початку 1990-х часто зупинялись автобуси «Інтуристу», які в той буремний час теж слугували перевізниками для фанатів продовольчого туризму. У 1993 році одного разу мешканці найближчих будинків взагалі вийшли до автобусу і влаштували «розбірки». Чисельна перевага була не на боці «туристів», а міліціонерів поблизу не було. Тому ситуація була дуже вибухонебезпечною. Ситуація повторилася ще декілька разів, післятого подібні масові рейди до Запоріжжя трохи призупинились.

Згодом ситуація з продовольством покращилась, і масово на зкупки росіяни їздити припинили. Їх продовольчий туризм продовжувався лише в Харкові та Донецьку. Адже українські міста могли запропонувати більший вибір при кращій якості. До того ж, і знаходились поблизу кордону. Але це вже зовсім інша історія…

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Метки:
Оставьте комментарий

*

  1. tlover tonet 11:31 | 09.03.24

    Hello.This article was really fascinating, especially since I was browsing for thoughts on this topic last Monday.

    http://www.tlovertonet.com/

  2. hire a hacker online 15:50 | 11.04.24

    Good ?V I should definitely pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

    https://www.fuduku.com/hire-a-hacker-for-whatsapp/

  3. Herpesyl 12:10 | 13.04.24

    I dugg some of you post as I cogitated they were handy invaluable

    https://youtu.be/BWtbaL_9S1c

  4. Java Burn 23:46 | 13.04.24

    I have been checking out a few of your posts and i can state clever stuff. I will make sure to bookmark your blog.

    https://youtu.be/XuowIpq5YvI

  5. Neotonics 3:11 | 15.04.24

    I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Thank you

    https://youtu.be/MdFMb08SR1o

  6. Livpure review 13:34 | 15.04.24

    Hello There. I found your weblog using msn. That is an extremely neatly written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely return.

    https://youtu.be/2hfKFiLKaFg

  7. Sightcare reviews 22:22 | 15.04.24

    Merely wanna admit that this is handy, Thanks for taking your time to write this.

    https://youtu.be/fHz7ldxNkkk

  8. Fitspresso reviews 5:11 | 16.04.24

    Dead indited articles, regards for selective information. «The last time I saw him he was walking down Lover’s Lane holding his own hand.» by Fred Allen.

    https://youtu.be/YJ79lcx8cgo

  9. Javaburn reviews 12:44 | 16.04.24

    This is very interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I have shared your site in my social networks!

    https://youtu.be/8HDaJGOGvGQ

  10. pineal xt reviews 3:15 | 22.04.24

    I adore gathering utile info, this post has got me even more info! .

    https://youtu.be/UEvqYLHUr8w

  11. The Genius Wave 19:58 | 25.04.24

    Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

    https://youtu.be/biLs7xoUw-Y