Зараз на вулицях Запоріжжя багато електромобілів. Вони представляють різнівідомі бренди – Renault, BMW, Nissan, і, звісно ж – Tesla. Поступово вони набирають популярність. Звісно, повномасштабна війна внесла в це свої корективи, але, тим не менш, розвиток іде. Але що ви скажете, коли дізнаєтесь, що в Запоріжжі розробляли електромобілі задовго до появи «Ліфів» і «Тесл»?
У 1973 році в Запорізькому машинобудівному інституті на базі моделі ЗАЗ-966 (а не ЗАЗ-968, як пишуть на багатьох сайтах) був створений дослідний електромобіль. «Електрозапорожець» оснастили електродвигуном потужністю 4 кВт, який дозволяв розвивати максимальну швидкість в 60 км/год. Але головною родзинкою машини став напівпровідниковий перетворювач, вигідно отличавший український електромобіль від машин зі ступінчастим регулятором. Така конструкція дозволяла плавно змінювати режими роботи електродвигуна, уникнути втрат на опорах, а найголовніше — робити автоматичне рекуперативне гальмування з підзарядкою акумуляторних батарей.
Історія говорить, що електричний автомобіль ЗАЗ оснащувався 4-кіловатним електродвигуном. Силовий агрегат дозволяв проїжджати машиною до ста кілометрів без додаткової зарядки і розганяв автомобіль до 60 кілометрів на годину.
На Всесоюзній виставці науково-технічної творчості молоді (ВДНГ) у 1974 році «ЗМІ – електро» отримала золоту медаль і була визнана готовою для запуску в серію. Однак, в серійне виробництво машина так і не пішла. Адже у ті роки бензин був наддешевшим і його було вдосталь, тому і електромобіль розцінювався хіба як забавна іграшка, і не більше.
Потім одного з авторів проекту запросили у Тольятті. Там розробляли електро-версію «Жигулів», її випуск навіть потрапив у черговий 5-річний економічний план. Це були автомобілі на базі ВАЗ-2102 з кузовом універсал. Але популярності серед водіїв вони не отримали — адже з них не можна було злити бензин чи вкрасти якісь запчастини для себе. Тому потік скарг не припинявся, і випуск моделі згодом скасували.
Через 20 років — у 1994 році Запорізький завод представив дослідний зразок автомобіля 1109 ЗАЗ Таврія Електро на базі ЗАЗ 1102-60. Роботи були викликані тим, що у Швейцарії, що закупила партію «Таврій», провели роботи по перетворенню їх на електромобілі. У Запоріжжі вирішили теж виконати роботи в цьому напрямку, які і привели до появи дослідного зразку.
У рух автомобіль приводив електродвигун максимальною потужністю 25 кВт. За допомогою механічної 3-ступінчастою трансмісії крутний момент передавався на передню вісь машини. Максимальний запас ходу на одному заряді батарей становив 140 км, а для повної зарядки батареї ємністю 160 Ампер/годин було потрібно 8 годин. Максимальна швидкість машини досягала 90 км/год.
Втім, і цей зразок у серію не пішов. Сталося це через брак коштів на самому заводі, та відсутності замовлень зі сторони сторонніх замовників. Час електромобілів тоді ще не прийшов.
Останньою спробою інженерів Запорізького автомобільного заводу створити власний електромобіль став проект ZAZ Lanos Pick-up Electro. Громадськості його представили в 2010 році, коли на «Столичному Автошоу 2010» в Києві був показаний ZAZ Lanos Pick-up Electro.
Електричний пікап оснащений електродвигуном продуктивністю 15 кВт і 8-ма акумуляторами, що забезпечують пробіг до зарядки близько 100 км. Один блок акумуляторів українського виробництва розташовувався під капотом, інший — у вантажному відсіку.
Втім, і ця машина ніяк не зацікавила широкі верстви потенційних покупців. Хоча вона була найбільш перспективною, як розвізний автомобіль. Наприклад, існує Renault Kangoo з електродвигуном, який успішно працює у багатьох містах, у тому числі і українських. Запорізька машина теж могла б виконувати роль типового авто-«пиріжка» для доставки малогабаритних вантажів. Вочевидь, основною проблемою була неможливість швидко зарядити акумулятори автомобіля.
Комментирование закрыто.