Запорізькі електромобілі: історія, що не відбулася

14:12  |  27.10.2023
Запорізькі електромобілі

Зараз на вулицях Запоріжжя багато електромобілів. Вони представляють різнівідомі бренди – Renault, BMW, Nissan, і, звісно ж – Tesla. Поступово вони набирають популярність. Звісно, повномасштабна війна внесла в це свої корективи, але, тим не менш, розвиток іде. Але що ви скажете, коли дізнаєтесь, що в Запоріжжі розробляли електромобілі задовго до появи «Ліфів» і «Тесл»?

Електро-Запорожець

У 1973 році в Запорізькому машинобудівному інституті на базі моделі ЗАЗ-966 (а не ЗАЗ-968, як пишуть на багатьох сайтах) був створений дослідний електромобіль. «Електрозапорожець» оснастили електродвигуном потужністю 4 кВт, який дозволяв розвивати максимальну швидкість в 60 км/год. Але головною родзинкою машини став напівпровідниковий перетворювач, вигідно отличавший український електромобіль від машин зі ступінчастим регулятором. Така конструкція дозволяла плавно змінювати режими роботи електродвигуна, уникнути втрат на опорах, а найголовніше — робити автоматичне рекуперативне гальмування з підзарядкою акумуляторних батарей.

Історія говорить, що електричний автомобіль ЗАЗ оснащувався 4-кіловатним електродвигуном. Силовий агрегат дозволяв проїжджати машиною до ста кілометрів без додаткової зарядки і розганяв автомобіль до 60 кілометрів на годину.

На Всесоюзній виставці науково-технічної творчості молоді (ВДНГ) у 1974 році «ЗМІ – електро» отримала золоту медаль і була визнана готовою для запуску в серію. Однак, в серійне виробництво машина так і не пішла. Адже у ті роки бензин був наддешевшим і його було вдосталь, тому і електромобіль розцінювався хіба як забавна іграшка, і не більше.

Потім одного з авторів проекту запросили у Тольятті. Там розробляли електро-версію «Жигулів», її випуск навіть потрапив у черговий 5-річний економічний план. Це були автомобілі на базі ВАЗ-2102 з кузовом універсал. Але популярності серед водіїв вони не отримали — адже з них не можна було злити бензин чи вкрасти якісь запчастини для себе. Тому потік скарг не припинявся, і випуск моделі згодом скасували.

Електро-Таврія

Через 20 років — у 1994 році Запорізький завод представив дослідний зразок автомобіля 1109 ЗАЗ Таврія Електро на базі ЗАЗ 1102-60. Роботи були викликані тим, що у Швейцарії, що закупила партію «Таврій», провели роботи по перетворенню їх на електромобілі. У Запоріжжі вирішили теж виконати роботи в цьому напрямку, які і привели до появи дослідного зразку.

У рух автомобіль приводив електродвигун максимальною потужністю 25 кВт. За допомогою механічної 3-ступінчастою трансмісії крутний момент передавався на передню вісь машини. Максимальний запас ходу на одному заряді батарей становив 140 км, а для повної зарядки батареї ємністю 160 Ампер/годин було потрібно 8 годин. Максимальна швидкість машини досягала 90 км/год.

Втім, і цей зразок у серію не пішов. Сталося це через брак коштів на самому заводі, та відсутності замовлень зі сторони сторонніх замовників. Час електромобілів тоді ще не прийшов.

Електро-Ланос

Останньою спробою інженерів Запорізького автомобільного заводу створити власний електромобіль став проект ZAZ Lanos Pick-up Electro. Громадськості його представили в 2010 році, коли на «Столичному Автошоу 2010» в Києві був показаний ZAZ Lanos Pick-up Electro.

Електричний пікап оснащений електродвигуном продуктивністю 15 кВт і 8-ма акумуляторами, що забезпечують пробіг до зарядки близько 100 км. Один блок акумуляторів українського виробництва розташовувався під капотом, інший — у вантажному відсіку.

Втім, і ця машина ніяк не зацікавила широкі верстви потенційних покупців. Хоча вона була найбільш перспективною, як розвізний автомобіль. Наприклад, існує Renault Kangoo з електродвигуном, який успішно працює у багатьох містах, у тому числі і українських. Запорізька машина теж могла б виконувати роль типового авто-«пиріжка» для доставки малогабаритних вантажів. Вочевидь, основною проблемою була неможливість швидко зарядити акумулятори автомобіля.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter