Ринок сміття у Запоріжжі: чому мерія йде до суду

10:00  |  16.08.2023
Сміттєвий скандал, Запоріжжя

Останнім часом продовжується судове засідання,в рамках якого розглядається питання про те,хто буде надавати послуги з вивозу відходів для міської лікарні №10. Лікарня уклала договір з компанією «Гранік», натомість мерія хоче скасувати цей договір та перезаключити його з іншою компанією, «Вельтум» — яка є монополістом у цьому питанні.

Історія питання

З початку 2000-х років вивіз сміття в Запоріжжі стає болючою темою. Справа в тому, що у місті немає сучасного сміттєвого полігону, тим більше сміттєпереробного заводу. Існуючий в Запоріжжі полігон було побудовано на початку 1950-х років, і він не є таким, що відповідає сучасним вимогам.

Тому на сьогоднішній день полігон є переповненим, оскільки суттєву частку відходів складють неорганічні відходи, що мають тривалий термін розкладу (це десятки років). Спеціалісти стверджують, що наразі полігон треба закривати та робити швидкі кроки, інакше місто ризикує просто потонути у смітті.

Компаній, що надають послуги у місті не багато, усі вони є приватними. Головними конкурентами є «Вельтум» та «Гранік». «Вельтум» є монополістом на ринку, але це обумовлене не стільки їх якісними перевагами, скільки дивними преференціями від міської влади.

Монополії — так

Наразі закупівлі здійснюються через електронні майданчики, що працюють у системі Prozorro. Клієнт визначає умови закупівлі та вимоги до товару чи послуги, а постачальники можуть конкурувати за право прийняти це замовлення. Зазвичай усі зацікавлені сторони беруть участь у торгах і змагаються в електронному аукціоні.

Виграти може кожен, хто не тільки відповідає умовам тендеру, але й запропонує нижчу ціну. Таким чином, комунальні чи державні підприємства, установи чи організації можуть реально економити бюджетні кошти, що вкрай важливо в умовах широкомасштабної війни, коли казначейство обмежене в ресурсах. 

Але у Запоріжжі ситуація зовсім інша. У 2019 році Запорізька міська рада оголосила конкурс з вибору підприємства, яке буде відповідальним за збір та вивезення побутових відходів на території міста. У цьому конкурсі брали участь три компанії: «ВЕЛЬТУМ-ЗАПОРІЖЖЯ», «Умвельт-Україна» і «Екотехнологічна компанія «Гранік». Оцінка здійснювалася на підставі декількох критеріїв, таких як наявність технічного обладнання та його стан, наявність кваліфікованих робітників, досвід у виконанні подібних завдань, регулярний технічний нагляд та обслуговування, медичні огляди для водіїв, наявність майданчика для транспортування, система відстеження сміттєвозів, цінова пропозиція та багато іншого. Однак, перевага більше надавалася технічної забезпеченості фірми, а не ціні.

За результатами оцінки, найвищі бали отримала компанія «ВЕЛЬТУМ-ЗАПОРІЖЖЯ» (45 балів), а друге місце було присуджено «Граніку» (16 балів). Важливо відзначити, що результати цього конкурсу не були оскаржені.

Боротьба у судах

Під час сесії Запорізької міської ради від 29 січня 2020 року було оголошено, що компанія «ВЕЛЬТУМ-ЗАПОРІЖЖЯ» стала переможцем конкурсу та їй було доручено здійснювати збір та перевезення побутових відходів на всій території міста Запоріжжя. Цей рішучий крок послужив основою для наступного етапу – переговорної процедури з різними установами та підприємствами, які вирішили укласти угоди з компанією-переможцем, ТОВ «ВЕЛЬТУМ-ЗАПОРІЖЖЯ».

Однак найближчі конкуренти ТОВ «ВЕЛЬТУМ-ЗАПОРІЖЖЯ», а саме екотехнологічна компанія «Гранік», виявили незадоволення від використання переговорної процедури. Вони прагнули продовжувати брати участь в конкурсах та отримувати замовлення на вивіз сміття від різних комунальних та державних структур. Вони вважали неправедливим обмеження у вигляді застосування переговорної процедури.

Протягом приблизно двох років різні інстанції судів розглядали всі труднощі, пов’язані з цим питанням. Спочатку Окружний адміністративний суд у Києві, потім Шостий апеляційний адміністративний суд, а наразі навіть Верховний суд України підтвердили, що використання переговорної процедури було здійснено відповідно до закону. Це стало можливим, оскільки ТОВ «ВЕЛЬТУМ-ЗАПОРІЖЖЯ» було визнано заслуженим переможцем конкурсу і єдиним виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у місті.

Сьогоднішня ситуація

Втім, питання на цьому не вирішилось. Деякі заклади та установи Запоріжжя все одно намагались укласти договір з «Граніком», оскільки ця компанія пропонує більш дешеві послуги. Наприклад, «Запорізька політехніка» теж свого часу обрало «Гранік». Вищий навчальний заклад уклав угоду з компанією «Екотехнологічна компанія Гранік» на вивіз сміття за результатами аукціону на суму 146 тисяч гривень. Представники університету вказали, що їм необхідно виконувати забір сміття зі спеціальних контейнерів, розташованих біля гуртожитків, навчальних корпусів та військової кафедри відповідно до затвердженого графіка до завершення року.

У цей період компанія «Вельтум Запоріжжя», яка була неуспішною учасницею аукціону і запропонувала свої послуги за ціною на 10 тисяч гривень вище, спробувала оскаржити дану закупівлю. Вона посилається на рішення Верховного суду та свій статус «визначеного переможця конкурсу». Проте, Антимонопольний комітет відхилив цю скаргу, аргументуючи, що вирішення щодо вибору формату закупівлі (відкриті торги чи переговорна процедура) є в компетенції замовника.

Наразі ситуація повторюється. 10-а міська лікарня уклала договір із «Граніком» на вивіз відходів. При цьому «Гранік» отримав судовий позов від Запорізької міської ради. В інтересах компанії «Вельтум» мерія вимагає скасувати договір, посилаючись на те саме рішення про переможця конкурсу.

Хто кращий?

Наразі визначати яка з двох компаній є кращою – навряд чи є правильним. У кожної з фірм є власні переваги, у когось більше машин, у когось – нижчі тарифи та більш якісні контейнери. Головним є не це. Важливо те, що запорізькі заклади та установи фактично силоміць примушують підписувати договір з монополістом, не даючи можливості обирати.

Здавалося б, конкуренція –це те, що допомагало б отримати найвищу якість послуги за найнижчою ціною. Тим більше, що в Запоріжжі місто нічого не отримує за переробку сміття, за біогаз що можна виробляти при його обробленні, та інші кошти, що теж є доходною частиною при обробці сміття.

Наразі судове засідання триває. М’яко кажучи, дивує – чому міська влада так наполегливо відстоює інтереси однієї приватної компанії на противагу іншій.

Тим більше, що полігон належить цьому-таки монополісту, і це вже створило проблеми: Вельтум може підіймати ціни на обробку сміття, яке привозять на полігон інші компанії, що призведе до підвищення тарифів. Сам Вельтум же нічого доплачувати не буде, а от тариф підіймати може.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Комментирование закрыто.

Новости Запорожье